لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد برای تسهیل روند صلح افغانستان سفر تازه را آغاز کرد


زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان، پنجمین دور سفرش را برای ایجاد تسهیلات گفتگوهای صلح افغانستان روز یکشنبه آغاز کرد.

وزارت خارجۀ امریکا در خبرنامه‌ای گفته که قرار است آقای خلیلزاد، از ۱۰ تا ۲۸ فبروری به بلجیم، آلمان، ترکیه، قطر، افغانستان و پاکستان، سفر کند.

خبرنامه افزوده است که که این سفر بخشی از تلاش‌ها برای ایجاد تسهیلات گفتگوهای صلح است که از منافع امنیت ملی ایالات متحده محافظت می‌کند و تمام احزاب افغانی را در یک گفتگوی بین‌الافغانی جمع می‌کند تا از طریق آن بتوانند راهی برای آینده کشورشان تعیین کنند.

وزارت خارجۀ امریکا گفته است: "او (خلیلزاد) با متحدان و شرکای در مورد تلاش‌های متقابل برای پیشبرد این هدف ملاقات می‌کند و در طول سفر با دولت افغانستان مشورت خواهد کرد".

از سویی هم، عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان روز دوشنبه (۲۲ دلو) در نشست شورای وزیران گفت که کشورش از تمامی تلاش‌ها جهت گفتگوهای صلح حمایت می‌کند؛ اما باید از دستاوردها، قانون اساسی، نیروهای امنیتی و قربانی‌های مردم افغانستان در این تلاش‌ها نمایندگی صورت گیرد.

او گفت: "بدون این هیچ نوع صلحی تحقق‌پذیر نیست و قابل پیش‌بینی نیست. نظام و قانون اساسی کشور ادامه پیدا می‌کند و هر کسی که جنگ را ترک کند و با گروه‌های تروریستی رابطه خود را قطع کند و بخواهد که در سایه نظام جمهوری اسلامی افغانستان در صلح زندگی کند، مردم افغانستان استقبال می‌کند...".

آقای عبدالله، بار دیگر در کنار تلاش‌های صلح، بر وحدت داخلی افغان‌ها و هماهنگی بهتر در سطح منطقه تأکید کرد.

همچنان رئیس اجرائیه افغانستان، به تداوم تلاش‌های صلح بر اساس احترام متقابل میان افغانستان و جامعۀ جهانی تأکید کرد و گفت که موضوع تهدیدها و فرصت‌های مشترک مطرح است.

این در حالی است که به گفتۀ برخی جریان‌های سیاسی افغان، در گفتگوهای اخیر امریکا با طالبان، حکومت افغانستان به حاشیه گذاشته شده است؛ اما هفتۀ گذشته رئیس جمهور غنی گفت که از تمامی مراحل گفتگوها حکومت باخبر است.

XS
SM
MD
LG