لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد: پاکستان ملا برادر را به درخواست من آزاد کرد


آقای خلیلزاد در انستتیوت صلح امریکا در مورد مذاکراتش با طالبان صحبت کرد

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که رهایی ملا عبدالغنی برادر، از فرماندهان ارشد گروه طالبان از جانب پاکستان، به درخواست او صورت گرفته است.

آقای خلیلزاد گفت که ملا برادر، بیشتر از سایر اعضای گروه طالبان "طرف‌دار صلح" است.

ملا برادر اخیرا پس از رهایی از زندانی در پاکستان، به عنوان رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر تعیین شد. شماری از تحلیلگران نیز گفته بودند که رهایی او از زندان می‌تواند به گفتگوهای صلح با طالبان کمک کند.

آقای خلیلزاد که در انستتیوت صلح امریکا در واشنگتن صحبت می‌کرد، گفت "پاکستان به شکل تاریخی، نقش مثبتی در مصالحه بازی نکرده، اما این نقش اخیرا تغییر کرده است. رهایی ملا برادر به درخواست من صورت گرفت، چون فکر می‌کنیم که او بیشتر طرف‌دار صلح است."

آقای خلیلزاد هم‌چنین گفت که مصالحه با طالبان در افغانستان، از جهات مختلفی به نفع پاکستان است. او گفت که پایان یافتن جنگ در افغانستان، روابط امریکا با پاکستان را نیز بهبود خواهد بخشید.

علاوه بر پاکستان، آقای خلیلزاد به نقش کشورهای منطقه در کمک به تامین صلح در افغانستان نیز تاکید کرد.

او گفت که "ریشه‌های" مشکل افغانستان در منطقه است و باید برای ایجاد یک چارچوب منطقه‌ای برای حل منازعه در افغانستان کار شود.

فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفت که در گفتگوها با طالبان، آن‌چه برای امریکا اولویت دارد، رسیدن به توافقی برای صلح است، نه پایان دادن به حضور نظامی در افغانستان.

آقای خلیلزاد گفت در صورتی که این توافق حاصل شود و نیز امریکا اطیمنان حاصل کند که افغانستان بار دیگر به پایگاه تروریزم تبدیل نخواهد شد، خروج سربازان امریکایی انجام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG