لینک های دسترسی

Breaking News

نمایندهٔ ناتو: امیدوارم طالبان بدانند که راه برگشت به گذشته وجود ندارد


نماینده ملکی ناتو برای افغانستان می‌گوید که امیدوار است گروه طالبان بداند که راهی برای برگشت به ۱۹ یا ۲۰ سال قبل وجود ندارد و افغان‌ها باید حکومتی را بسازند که مورد پذیرش دو طرف باشد.

ستیفانو پونتیکوروو با تاکید بر حفظ دست‌آورد‌های ۱۹ سال گذشته در افغانستان گفت که تمویل کنندگان توافق احتمالی صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان را بررسی می‌کنند و اگر مطابق میل شان بود، به حمایت از افغانستان ادامه می‌دهند.

آقای پونتیکوروو تاکید کرد: "صلحی ارزشمند خواهد بود که از دست‌آوردهای بیست سال گذشته حفاظت کند. حقوق زنان، حقوق اقلیت‌ها و به صورت عموم حقوق بشر و آزادی رسانه‌ها، این تنها راهی خواهد بود که می‌تواند منجر به روند صلح پایدار شود."

نمایندهٔ ملکی ناتو در مصاحبه با صدای امریکا گفت که ناتو حامی آزادی بیان و رسانه‌ها در افغانستان است و به هیچ وجه حکومتی را حمایت نخواهد کرد که به محدود ساختن آزادی رسانه‌ها اقدام کند.

نمایندهٔ ناتو: امیدوارم طالبان بدانند که راه برگشت به گذشته وجود ندارد
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:42 0:00

کاهش خشونت و اعتمادسازی

آقای پونتیکورو مذاکرات صلح را در قطر "واقعی" عنوان کرد، اما گفت که سطح خشونت بسیار بلند است و پذیرفتنی نیست.

او همچنان گفت که طالبان اگر مدعی اند که نگران مردم افغانستان استند، باید برای پروسۀ صلح اعتمادسازی کنند و خشونت‌های شان را کاهش دهند.

نمایندۀ ملکی ناتو افزود: "روند صلح دشوار خواهد بود اما اگر اعتماد نباشد به مراتب روند دشوارتر خواهد بود و کاهش خشونت به معنی اعتمادسازی میان دو طرف است."

او در اشاره به خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان گفت که ایالات متحده و ناتو با هم وارد افغانستان شده و ماموریت را به پیش برده اند و با هم این کشور را ترک خواهند کرد: "پس چنین مساله‌ای نیست که ایالات متحده اینجا را ترک کند و ناتو بماند."

XS
SM
MD
LG