لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان: دیورند مرز رسمی و شناخته شدۀ بین‌المللی است


وزارت خارجه پاکستان می‌گوید مرز میان افغانستان و پاکستان مطابق قوانین و معاهدات بین‌المللی، از سوی جامعه جهانی به عنوان مرز رسمی دو کشور شناخته شده است.

هفته گذشته بندر تورخم به گونۀ ۲۴ ساعته با حضور عمران خان، صدر اعظم پاکستان و برخی از مقام‌های حکومت افغانستان گشایش یافت که در لوحۀ‌ آن از بندر تورخم به عنوان "مرز رسمی میان افغانستان-پاکستان" یاد شده بود.

یک روز پس از آن، وزارت خارجه افغانستان به این موضوع واکنش نشان داد و گفت که "دیورند مرز رسمی افغانستان و پاکستان نیست."

وزارت خارجه پاکستان روز شنبه ۲۱ سپتمبر (۳۱ سنبله) در اعلامیه‌ای گفته است: "در حالی که اعلامیۀ وزارت خارجه افغانستان را غیرمسوولانه می‌دانیم، سخنگوی وزارت خارجه (پاکستان) بیان داشته است که مساله مرز افغانستان و پاکستان مطابق قوانین و معاهدات بین‌المللی از سوی جامعه جهانی به عنوان مرز رسمی دو کشور شناخته می‌شود."

وزارت خارجه پاکستان همچنان افزوده است: "پاکستان باورمند است که باز بودن مرز تورخم به گونۀ ۲۴ ساعته، یک گام مثبت در راستای ایجاد سهولت برای مردم و بازرگانان دو طرف است. هرچند چنین اعلامیه‌هایی فقط اراده رسیدن به صلح و همکاری میان دو کشور را زیر سوال می‌برد که باید از آن خودداری شود."

افغانستان و پاکستان بر مبنای موافقتنامه خط دیورند بیش از ۲۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند. تورخم، سپین بولدک و غلام خان از بندرهای مهم مواصلاتی میباشد.

XS
SM
MD
LG