لینک های دسترسی

Breaking News

مرحلۀ نخست حصارکشی پاکستان در امتداد دیورند تکمیل شد


پاکستان با افغانستان بیش از ۲۶۰۰ کیلومتر مرز دارد
پاکستان با افغانستان بیش از ۲۶۰۰ کیلومتر مرز دارد

حکومت پاکستان از تکمیل شدن مرحلۀ نخست نصب سیم خاردار در امتداد مرز آن کشور با افغانستان خبر داد.

مقام های پاکستانی گفته اند که سیم خار در امتداد مرز بین پاکستان و افغانستان در سه مرحله نصب می شود، و در مرحله نخست این کار که در سال ۲۰۱۸ به پایان رسید، در ۵۳۹ کیلومتر این مرز سیم خاردار نصب شده است.

این مقام ها همچنین افزودند که تا کنون ۲۳۳ پوسته امنیتی در امتداد این مرز اعمار شده و کار روی اعمار ۱۴۰ پوسته دیگر ادامه دارد.

قرار است در دو مرحله بعدی نصب سیم خاردار در امتداد مرز پاکستان با افغانستان که در دو سال آینده انجام خواهد شد، در بیش از ۸۶۰ کیلومتر دیگر نوار مرزی سیم خاردار کشیده شود.

پاکستان می گوید که حصارکشی در امتداد مرز بیش از ۲۶۰۰ کیلومتری آن کشور با افغانستان، به منظور جلوگیری از تردد دهشت افگنان و قاچاقبران در مرز خود با افغانستان سیم خاردار نصب می کند.

اما افغانستان ضمن آنکه این مرز را که به خط دیورند مشهور است، به گونه رسمی نمی پذیرد، به جای حصار کشی در امتداد این مرز، خواستار سرکوب مراکز دهشت افگنان در داخل قلمرو پاکستان شده اند.

کار ساختن این دیوار مرزی که متشکل از دو کتارۀ فلزی موازی به هم می‌باشد، اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی در روستاهای دوردست مرزی و کوهستانی پاکستان آغاز شد.

ارتفاع کتاره ها که در بالا و در وسط آنها سیم خاردار کشانده شده است در سمت افغانستان چهار متر و در سمت پاکستان ۳.۳ متر بلندی دارد.

XS
SM
MD
LG