لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا در صدد 'تحقیر' پاکستان است – مقام پاکستانی


مفتاح اسماعیل، مشاور مالی و اقتصادی صدر اعظم پاکستان

مفتاح اسماعیل، مشاور مالی و اقتصادی صدر اعظم پاکستان با ابراز نگرانی از پیامد‌های اقتصادی شمولیت دوبارۀ کشورش در فهرست کشورهای تمویل کنندۀ دهشت افگنی گفته است که ایالات متحدۀ امریکا در صدد "تحقیر" پاکستان است.

ایالات متحده هفتۀ گذشته کشورهای عضو نهاد جهانی نظارت بر مبارزه با پولشویی و تمویل دهشت افگنی مسما به "گروه ویژۀ اقدام مالی" را ترغیب کرد تا پاکستان را در "فهرست خاکستری" این نهاد و به عنوان کشوری که در مبارزه با تمویل تروریزم یا پولشویی اقدام بسنده نکرده است، درج کند. پاکستان از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ نیز در این فهرست درج بود.

چین، روسیه، عربستان سعودی و شمار دیگر از کشورهای عربی حاشیۀ خلیج با درج پاکستان در این فهرست مخالفت داشتند.

آقای اسماعیل در صحبت با خبرگزاری رویترز ادعا کرده است که گویا واشنگتن مایل نیست شاهد بهبود مقررات مبارزه با تمویل دهشت افگنی در پاکستان باشد و به گفتۀ وی در عوض خواسته است این کشور را تحقیر و شرمنده کند.

درج پاکستان در زمرۀ کشورهای تمویل کنندۀ دهشت افگنی فشار دیگری است تا آن کشور را مجبور به قطع رابطه و توقف حمایت از دهشت افگنان کند.

آقای اسماعیل گفته است که پاکستان تا ماه جون فرصت خواسته است تا قوانین خود را در زمینۀ مبارزه با تمویل دهشت افگنی اصلاح کند. او گفته است که کاستی تنفیذ قانون در پاکستان، اغلباً با بی میلی آن کشور در زمینۀ مبارزه با تمویل تروریزم اشتباه گرفته می‌شود.

مقام‌های امریکایی می‌گویند که پاکستان به دهشت افگنان در خاک خود پناه داده و آنان را برای حمله بر قوای افغان و امریکایی آموزش می‌دهد، اما پاکستان همواره این ادعاها را رد کرده و خود را قربانی دهشت افگنی قلمداد کرده است.

XS
SM
MD
LG