لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا به پاکستان: اعضای شبکه حقانی را به جای کشتن، اخراج کنید


کابل و واشنگتن ادعا دارند که رهبری شبکه حقانی در پاکستان مستقر است. (عکس از آرشیف)

یک مقام ارشد حکومت ایالات متحده می گوید که اسلام آباد نیاز به کشتن و یا بازداشت اعضای شبکه حقانی ندارد، بلکه پاکستان باید این تندروان را از خاک خود خارج ساخته و آنان را مجبور به رفتن به افغانستان بسازد.

این مقام ارشد حکومت امریکا به شرط افشا نشدن نامش همچنین گفت که پاکستان باید "اقدامات تاکتیکی" علیه اعضای شبکه حقانی انجام بدهد.

این مقام امریکایی افزود: "(پاکستان) باید زیربنای های (شبکه حقانی) را که در آن کشور است، از بین ببرد و شرایط را برای آنان (شبکه حقانی) دشوار سازد."

او گفت از آنجایکه به آغاز فصل جنگ دو ماه دیگر باقی مانده، پاکستان باید همین اکنون علیه جنگجویان که در خاک آن کشور مستقر اند، اقدام کند.

این مقام امریکایی اذعان کرد که پس از تعلیق کمک های نظامی واشنگتن به اسلام آباد، امریکا تا کنون شاهد کدام تلاش مستمر پاکستان علیه جنگجویان مستقر در آن کشور نبوده است.

این مقام امریکایی همچنین این گمانه زنی ها را رد کرد که گویا افزایش فشار واشنگتن بر اسلام آباد نتیجه معکوس را در قبال خواهد داشت.

او گفت که پاکستان می تواند همین اکنون "اقدامات کوچک و تاکتیکی" را علیه تندروان مستقر در آن کشور آغاز کند و این اقدامات می تواند شامل اخراج این تندروان به افغانستان قبل از شروع فصل جنگ باشد.

اخراج جنگجویان شبکه حقانی از پناهگاه های شان در پاکستان به افغانستان می تواند آنان را در معرض خطر حمله نیرو های افغان و امریکایی قرار بدهد.

ایالات متحده تلاش دارد تا با وارد کردن فشار بالای پاکستان، آن کشور را وادار کند که از پناه دادن به تندروان اسلامگرا که علیه حکومت افغانستان می جنگند، دست بکشد.

امریکا در تازه ترین مورد از سازمان بین المللی مبارزه با پولشویی خواست تا پاکستان را در فهرست کشور های تمویل کننده دهشت افگنی درج کند.

مقام امریکایی در پیوند به تاثیر فشار ها بر اسلام آباد گفت که به باور او اکنون پاکستان فشار ها را احساس کرده و امریکا منتظر پاسخ پاکستانی ها است.

این در حالیست که برخی در حکومت امریکا به این باور اند که پاکستان به فشار های واشنگتن تسلیم نخواهد شد.

دن کوتس، رئیس اداره استخبارات ملی امریکا در ۱۳ فبروری به کانگرس آن کشور گفت که پاکستان به روابط اش با گروه های تندرو ادامه خواهد داد و همکاری های ضد دهشت افگنی خود را با امریکا محدود خواهد کرد.

اسلام آباد ادعای واشنگتن و کابل مبنی بر حمایت و پناه دادن به تندروان منجمله اعضای طالبان و شبکه حقانی را رد می کند.

XS
SM
MD
LG