لینک های دسترسی

Breaking News

گزارشگران بدون مرز: طالبان از رسانه‌ها باج می‌گیرند


سازمان گزارشگران بدون مرز که مقر آن در پاریس است، می‌گوید که برعلاوۀ تهدیدهای همیشگی در برابر رسانه‌ها و خبرنگاران، طالبان در شماری از ولایات، رسانه‌ها را به پرداخت باج مجبور کرده اند.

این سازمان به نقل از مسؤولان رسانه‌ها می‌افزاید که خبرنگاران مقام‌های حکومتی را از آغاز این تهدیدها آگاه ساخته اند؛ اما هنوز اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

در همین حال، گزارش با استنادهای گفته‌های مقام‌های حکومتی می‌نگارد که مسؤولان رسانه‌ها اسناد و مدارک کامل را در این زمینه در اختیار حکومت قرار نداده است.

رضا معینی، مسؤول دفتر افغانستان گزارشگران بدون مرز در این باره می‌گوید " در برابر این وضعیت حفاظت از رسانه‌ها و ژورنالیستان باید به اولویت اصلی مقامات حکومتی و ولایتی تبدیل شود. طالبان دشمنان آزادی رسانه‌ها هستند و هدف آنها گسترش سیاه‌چال‌های اطلاع‌رسانی است. باید رسانه‌ها و حکومت در همکاری نزدیک با هم راه حلی برای پایان دادن به این باج‌گیری و به گروگان گرفتن گردش آزاد اطلاعات پیدا کنند".

گزارش این سازمان اضافه می‌کند که از حدود ۹ گذشته به این طرف، رسانه‌ها در غزنی زیر فشار قرار دارند؛ طوری که یک رادیوی محلی به نام "سما" با مشکلات متعدد به ویژه مشکلات مالی روبرو شده و رادیو "کلید" هم کارمندانش را به شدت تقلیل داده است.

نجیبه ایوبی، مدیر گروه رسانه‌یی کلید به سازمان گزارشگران بدون مرز گفته است "ما تصمیم گرفتیم که این باج را نپردازیم و همان زمان هم همه مسؤولان را از خطری که رادیو و همکاران را در محل تهدید می‌کند، مطلع کردیم. اما کاری انجام نشد. ناگزیر حالا برای ولایت غزنی از طریق ماهواره برنامه نشر می‌کنیم".

به گفتۀ خانم ایوبی، ۱۶ تن از کارمندان این رادیو در غزنی بیکار شده اند.

هرچند گزارشگران بدون مرز تأمین امنیت رسانه‌ها را مهم می‌داند؛ اما تأکید دارند که این کار ارتباط رسانه‌ها را با محیط و مردم قطع خواهد کرد و از سوی دیگر در شهرهای کوچک نه تنها رسانه‌ها؛ بلکه خبرنگاران نیز مورد هدف مخالفان مسلح استند.

به گفتۀ این سازمان، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان جمع‌آوری "مالیه" را - که از نظر این سازمان باج است - تأیید کرده است.

مقام‌ها در سازمان گزارشگران بدون مرز تأکید دارند که با وجود همه تلاش‌ها؛ اما وضعیت امنیتی در افغانستان روز به روز بدتر می‌شود.

پیش از این، دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) باج‌گیری طالبان را مانع عمده در برابر فعالیت‌ رسانه‌ها خوانده است.

XS
SM
MD
LG