لینک های دسترسی

Breaking News

روحانی خواستار قوانین سختگیرانه در برابر قتل ناموسی در ایران شد


حسن روحانی، رییس جمهور ایران از کابینۀ آن کشور خواسته است تا قوانین سختگیرانه را در برابر خشونت‌های خانوادگی یا آنچه "قتل‌های ناموسی" خوانده می‌شود، هر چه زودتر تدوین کنند.

آقای روحانی این دستور را در حالی می‌دهد که قتل ناموسی رومینا اشرفی، دختر ۱۳ ساله در ساحۀ تالش ولایت گیلان ایران، توسط پدرش بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.

خبرگزاری ایرنا گزارش داده است که حسن روحانی روز چهارشنبه ۲۷ می (هفتم جوزا) در جلسۀ کابینه "ضمن ابراز تاسف از خشونت خانگی در تالش، دستور تسریع در رسیدگی به لوایح منع خشونت را صادر کرد".

بر اساس گزارش‌ها، رومینا از خانه فرار کرده و با یک مرد ۳۰ساله ازدواج کرده بود که پولیس پس از شکایت خانوادۀ اشرفی، پنج روز بعد رومینا را به خانه باز می‌گرداند.

رومینا به پولیس گفته بود که پدرش به اینکار وی واکنش تند و خشونت‌باری نشان خواهد داد، اما به گفتۀ مقام‌های پولیس ایران پدر رومینا با لطف و مهربانی با دخترش اعتماد پولیس را کسب کرده و پس از بردن دخترش در خانه او را هنگام خواب، با داس به قتل می‌رساند.

محمود عباسی، معاون وزارت عدلیۀ ایران در واکنش به قتل رومینا اشرفی گفته است "بدون تردید وظیفه سنگین ما پیگیری قضایی موضوع و مجازات شدید عامل این جنایت است".

پس از نشر خبر قتل رومینا، معصومه ابتکار، معاون ریيس‌جمهور ایران در امور زنان و خانواده، در واکنش به این رویداد خواستار تصویب سریع‌تر "لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان" شد.

آمار دقیقی از قتل‌های ناموسی در ایران وجود ندارد، اما گزارش خبرگزاری ایسنا بر بنیاد برخی بررسی‌ها گزارشی را در سال ۱۳۹۸ نشر کرد که حدود ۲۰ درصد کل قتل‌ها و ۵۰ درصد از قتل‌های خانوادگی را ایران ناموسی قلمداد می‌کند.

XS
SM
MD
LG