لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان در مذاکرات صلح مسکو شرکت نمی‌کند


نمایندۀ طالبان در دفتر سیاسی آن گروه در قطر احتمالاً در نشست صلح مسکو شرکت خواهد کرد

حکومت افغانستان مصمم است، در نشستی که در مورد مذاکرات صلح این کشور در چهار سپتمبر در روسیه برگزار می‌شود، اشتراک نکند.

صبغت الله احمدی، سخنگوی وزات امور خارجه افغانستان به صدای امریکا گفت که هر نشستی که در مورد مسایل افغانستان به ویژه پروسه صلح برگزار می‌شود، باید به محوریت و رهبری حکومت افغانستان باشد.

آقای احمدی افزود که هیچ نشستی بدون حضور حکومت افغانستان در مورد پروسه صلح این کشور، به نتیجه نخواهد رسید.

مقام‌های روسی گفته اند که افزون بر همسایگان افغانستان و شماری از کشورهای منطقه، نمایندگان گروه طالبان نیز در این نشست شرکت می‌کنند.

سرگی لاورف، وزیر خارجۀ روسیه، روز سه شنبه (۲۱ اگست) گفت که طالبان دعوت مسکو را برای شرکت در این نشست پذیرفته اند.

سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان در مورد اینکه آیا مسکو در پیوند با برگزاری نشست "مذاکرات بین المللی صلح افغانستان" با حکومت افغانستان مشوره کرده یا خیر، گفت "ما با روسیه روابط بسیار نیک داریم، روابط حسنه داریم، تمام موارد در مورد افغانستان را با حکومت افغانستان روس‌ها در میان می‌‎گذارند، مشوره همیشه بوده؛ اما این بار در نشست مسکو قرار نیست شرکت شود".

پیشتر از این، روزنامۀ وال استریت ژورنال گزارش داده است که احتمالاً شیرمحمد عباس ستانکزی، نمایندۀ ارشد طالبان در دفتر قطر در این مذاکرات شرکت کند، اما دفتر طالبان در قطر تا حال در مورد تبصره‌ای نکرده است.

وزارت خارجۀ روسیه گفته است که هدف از تماس‌های آن کشور با گروه طالبان، مصونیت شهروندان روسی در افغانستان است و از سوی دیگر مسکو تلاش می کند تا این گروه را به ترک مخاصمه و مذاکرات صلح با حکومت افغانستان ترغیب کند.

مسکو در اپریل ۲۰۱۷ کنفرانس بین المللی را در مورد افغانستان میزبانی کرد که در آن نمایندگان افغانستان، هند، ایران، چین، پاکستان و پنج کشور آسیای مرکزی به شمول اوزبیکستان که اخیراً سهم فعال در روند صلح افغانستان دارد، شرکت داشتند. نمایندۀ امریکا با آنکه در این کنفرانس دعوت شده بود، در آن شرکت نکرد.

XS
SM
MD
LG