لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه طالبان را در نشست صلح افغانستان دعوت کرد


روسیه برای میزبانی "مذاکرات بین المللی صلح افغانستان" که قرار است تا دو هفتۀ دیگر برگزار شود، آمادگی گرفته و از طالبان نیز برای شرکت در این نشست دعوت کرده است.

ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژۀ رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان به خبرگزاری انترفکس روسیه گفته است که این نشست به تاریخ چهارم سپتامبر برگزار خواهد شد.

آقای کابلوف این نشست را "چارچوبی برای راه اندازی روند ملی مصالحه در افغانستان" عنوان کرد و گفت که نمایندگان طالبان نیز در آن دعوت شده اند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، روز یک شنبه (۱۹ اگست) گفت " بار دیگر سر از فردا دوشنبه که روز عرفه است تا روز میلاد نبی مشروط بر اینکه طالبان نیز در این ایام خجسته، آتش‌بس را اعلام و رعایت نمایند و یا تا هر مدت که طالبان به آن متعهد باشند، آتش ‌بس را اعلام می‌کنم."

ضمیر کابلوف گفت که مسکو به پیشنهاد صلح آقای غنی "به گونۀ مثبت" می‌نگرد. او ابراز امیدواری کرد که طالبان نیز به این پیشنهاد واکنش مثبت نشان دهند.

مسکو در اپریل ۲۰۱۷ کنفرانس بین المللی را در مورد افغانستان میزبانی کرد که در آن نمایندگان افغانستان، هند، ایران، چین، پاکستان و پنج کشور آسیای مرکزی به شمول اوزبیکستان که اخیراً سهم فعال در روند صلح افغانستان دارد، شرکت داشتند. نمایندۀ امریکا با آنکه در این کنفرانس دعوت شده بود، در آن شرکت نکرد.

XS
SM
MD
LG