لینک های دسترسی

Breaking News

تصرف سپین‎‌‌بولدک توسط طالبان؛ تقابل کابل و اسلام‌آباد


معاون اول ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که قوای هوایی و اردوی پاکستان برای تصرف دوباره گذرگاه سپین‌بولدک از نزد طالبان به نیروهای امنیتی افغان هشدار داده اند، اما پاکستان این موضوع را رد می‌کند.

امرالله صالح، در صفحۀ فیسبوک خود نگاشته است که قوای هوایی پاکستان برای پشتیبانی از جنگجویان طالبان در افغانستان، دست به کار شده است.

آقای صالح افزوده است: "آیا کدام ثبوت دیگر که این جنگ نه از طرف طالب بلکه توسط طالب است نیاز دارید؟ برای حراست از عزت افغانستان بسیج شوید. بسیج شویم. ملت‌ها برنده اند. مطمین باشید."

طالبان روز چهارشنبه شهرک مرکزی سپین بولدک - گذرگاه عمده میان ولایت قندهار و ایالت بلوچستان پاکستان – را تصرف کردند و در حال حاضر گذرگاه سپین‌بولدک – چمن به روی رفت و آمد مسدود است.

هرچند آقای صالح گفته است که این هشدار قوای هوایی و اردوی پاکستان به آنان "رسماً" صورت گرفته، اما وزارت خارجۀ پاکستان این اظهارات معاون اول ریاست جمهوری افغانستان را رد کرده است.

این وزارت روز جمعه ۱۶ جولای (۲۵ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای گفته است: " آن گونه که معاون رییس ‌جمهوری افغانستان گفته است، نیروهای هوایی پاکستان هرگز چنین چیزی را به نیروهای هوایی افغانستان اعلام نکرده اند. چنین اظهارات، تلاش‌های صادقانۀ پاکستان برای جستجوی راه حل به جنگ افغانستان را تضعیف می‌کند."

در اعلامیه آمده که این کشور در روزهای اخیر، ده‌ها نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را که به خاک پاکستان فرار کرده بودند، نجات داده و آنان را با "عزت و احترام" دوباره به کشور شان فرستاده است.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان به این اعلامیۀ وزارت خارجۀ پاکستان نیز واکنش نشان داده و گفته است که بیش از ۲۰ سال است که اسلام‌آباد حضور طالبان و رهبران این گروه در خاک این کشور را رد می‌کند.

آقای صالح در صفحۀ تویترش نگاشته است که در حال حاضر افغان‌ها و خارجی‌ها با این گونه اظهارات پاکستان آشنایی دارند و همه می‌دانند که "صدور بیانه‌ای انکار" تنها یک پراگراف از پیش نوشته شده است.

مقام‌ها گفته اند که نظامیان افغان عملیات پاکسازی از وجود طالبان در بخش‌های ولسوالی سپین‌بولدک ولایت قندهار را آغاز کرده اند و در حال حاضر، درگیری میان دو طرف در بخش‌های این ولسوالی جریان دارد.

XS
SM
MD
LG