لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت مالیۀ طالبان از آماده‌شدن طرح بودجۀ سال مالی جدید خبر داد


وزارت مالیۀ طالبان می‌گوید که برای نخستین بار بودجه سال مالی ۱۴۰۱ خورشیدی بدون کمک کشورهای خارجی آماده شده است.

احمد ولی حقمل، سخنگوی این وزارت امروز ۱۷ دسمبر (۲۶ قوس) در مصاحبۀ با تلویزیون ملی افغانستان گفته است که طرح بودجه سال مالی به زودی برای تایید به ریاست الوزرای طالبان فرستاده خواهد شد.

سخنگوی طالبان گفت که شورای وزیران طالبان در آیندهٔ نزدیک در مورد این بودجه تصمیم خواهد گرفت.

آقای حقمل در مورد مقدار دقیق بودجه طرح شده سال مالی جدید از سوی این وزارت معلومات نداد، اما افزوده که بودجه عادی و انکشافی سال مالی ۱۴۰۱ خورشیدی، از عواید داخلی این کشور تامین خواهد شد.

سخنگوی این وزارت همچنین گفت که روند توزیع معاشات مامورین دولتی از سوی طالبان در این کشور جریان دارد و قرار است تا پیش از تکمیل‌شدن سال مالی ۱۴۰۰، آنان معاش ماه سنبله و میزان مامورین دولتی را پرداخت کنند.

این در حالی است که با مسلط شدن طالبان بر افغانستان، این کشور با بحران شدید اقتصادی مواجه شده و در چهار ماه اخیر، این گروه حتا موفق به پرداخت معاشات مامورین دولتی نشده است.

پیش از این، سازمان‌های بین‌المللی، به شمول ملل متحد تعهد کردند که برای جلوگیری از بحران بشری و فروپاشی نظام اقتصاد افغانستان، معاش بخشی از کارمندان دولتی، به ویژه سکتور صحی این کشور را خواهند پرداخت.

بحران اقتصادی پس از آن در افغانستان اوج گرفت که دارایی‌های این کشور در خارج راکد شد. نزدیک به ۱۰ میلیارد دالر پول نقد بانک مرکزی افغانستان در امریکا راکد شده است که وزارت مالیهٔ ایالات متحده گفته است که هیچ برنامه‌ای برای آزادسازی آن وجود ندارد.

در جریان دو دههٔ گذشته، اقتصاد افغانستان بیشتر بر کمک‌‌های خارجی متکی بود و در حدود ۷۵ درصد بودجهٔ حکومت پیشین را نیز جامعهٔ بین المللی پرداخت می‌کرد.

مجموع بودجۀ سال ۱۴۰۰ خورشیدی حکومت پیشین افغانستان، بیش از ۴۷۳ میلیارد افغانی بود که از این میان، بیش از ۳۱۱ میلیارد افغانی آن بودجه عادی و بیش از ۱۶۱ میلیارد افغانی بودجۀ انکشافی بود.

XS
SM
MD
LG