لینک های دسترسی

Breaking News

حوالۀ پول از امریکا به افغانستان؛ گروه طالبان استقبال کرد


وزارت خارجۀ طالبان از تصمیم امریکا مبنی بر صدور جواز برای حواله‌های شخصی به افغانستان استقبال کرده و آن را یک گام نیک خوانده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی این وزارت روز یکشنبه ۱۲ دسمبر (۲۱ قوس) گفت که بر اساس این تصمیم تازۀ وزارت مالیۀ ایالات متحده، افغان‌های مقیم خارج می‌توانند از طریق ویسترن‌یونین، منی‌گرام و سایر بانک‌ها به خانواده‌های شان در افغانستان پول ارسال کنند.

آقای بلخی افزوده است: "ما از این پیشرفت استقبال می‌کنیم و امیدواریم حق دسترسی به تمامی بخش‌های سیستم بانکی بین‌المللی به افغان‌ها داده شود."

ایالات متحده اخیراً مجوز جریان حواله‌‌های شخصی به افغانستان را صادر کرده است؛ اقدامی که فرستندگان و تاسیسات مالی را در مقابل تعزیرات امریکا محافظت می‌کند.

این اقدام در حالی روی دست گرفته شد که افغانستان با بحران گستردهٔ بشری مواجه بوده و اقتصاد این کشور در پرتگاه سقوط قرار دارد.

ایالات متحده و سایر کشورها و سازمان‌های کمک‌کننده، پس از روی کار آمدن دوبارهٔ طالبان،‌ معاونت‌های خویش به این کشور را متوقف کردند و بیش از نه میلیارد دالر دارای این کشور در خارج راکد شد.

ملل متحد هشدار داده است که در حدود ۲۳ میلیون نفر که ۵۵ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد با سطح مفرط گرسنگی و در حدود نه میلیون دیگر با خطر قحطی مواجه است.

شرکت‌های وسترن یونین و منی‌گرام در ماه سپتمبر فعالیت ‌خود را در افغانستان از سر گرفتند. این شرکت‌ها در ماه اگست، زمانی که طالبان بر افغانستان تسلط یافتند، خدمات شان را متوقف کرده بودند.

XS
SM
MD
LG