لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار امریکا به هاگ در مورد جرایم جنگی در افغانستان


نمایی از محکمۀ بین المللی جرایم در لاهه
نمایی از محکمۀ بین المللی جرایم در لاهه

ایالات متحده قرار است روز دوشنبه موقف جدی تری در مقابل محکمه بین المللی جرایم اتخاذ کند و احتمالاً قضات و سانوالان این محکمه را با وضع تعزیرات تهدید کند.

اگر قضات و سارنوالان محکمۀ بین المللی جرایم (هاگ) به تحقیقات شان در مورد اتهامات جرایم جنگی امریکایی ها در افغانستان ادامه دهند، ایالات متحده ممکن قضات محکمۀ بین المللی جرایم را به وضع تعزیرات تهدید کند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، احتمال دارد روز دوشنبه در جریان یک سخنرانی موقف حکومت ترمپ را در مورد اقدامات احتمالی محکمۀ بین المللی جرایم اعلام کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از متن پیش نویس سخنرانی بولتون گزارش داده است که "ایالات متحده با استفاده از هر وسیلۀ لازم از شهروندان و متحدین اش که به طور غیر منصفانه در این محاکمه غیر قانونی مورد پیگرد قرار بگیرند، حراست خواهد کرد."

در متن پیش نویس همچنین ذکر شده است اگر محکمۀ بین المللی جرایم به صورت رسمی تحقیقات خود را در مورد اتهام جرایم جنگی امریکایی ها در افغانستان آغاز کند، ادارۀ دونالد ترمپ در برابر آن مبارزه خواهد کرد و تهدید خواهد کرد که در صورت چنین اقدام، قضات و سارنوالان این محکمه از ورد به ایالات متحده ممنوع خواهند شد. علاوه بر آن، منابع مالی آنان که در سیستم مالی امریکا موجود است، مورد تعزیرات قرار خواهند گرفت.

در متن پیش نوس سخنرانی مشاور امنیت ملی همچنین آمده است که "ما با محکمۀ بین المللی جرایم همکاری نخواهیم کرد. به محکمه بین المللی جرایم هیچ کمکی فراهم نخواهیم کرد. با محکمۀ بین المللی جرایم یکجا نخواهیم شد. اجازه خواهیم داد تا محکمۀ بین المللی جرایم به خودی خود از بین برود... محکمه بین المللی جرایم برای ما از قبل مرده است."

XS
SM
MD
LG