لینک های دسترسی

Breaking News

سرطان پستان سالانه جان ۱۷۰۰ زن را در افغانستان می‌گیرد


سالانه تا ۳۵۰۰ مورد سرطان سینه در افغانستان ثبت می‌شود
سالانه تا ۳۵۰۰ مورد سرطان سینه در افغانستان ثبت می‌شود

سازمان جهانی صحت تخمین می‌کند که سالانه ۱۷۰۰ زن افغان به دلیل ابتلا به بیماری سرطان پستان جان می‌دهند.

وزارت صحت افغانستان و سازمان صحی جهان امروز در جریان کمپاین آگاهی عامه در مورد سرطان پستان اعلام کردند که این کمپاین به شمول کابل در ولایت‌های ننگرهار، کندهار و هرات در پنج مکتب دخترانه و پنج پوهنتون راه‌اندازی گردیده است.

داکتر ریچارت پیپرکورن، نمایندۀ سازمان صحی جهان در افغانستان روز سه شنبه (۱۷ اکتوبر) به خبرنگاران گفت که تنها افغانستان نه؛ بلکه کشورهای پیشرفتۀ جهان نیز با بیماری سرطان مواجه اند.

به گفتۀ وی، با آنکه آمارگیری در افغانستان به دلیل نبود امکانات مشکل است؛ اما افزود "سالانه ما ۱۵۰۰۰ قضایای سرطان را در افغانستان تخمین می‌کنیم، ما بسیار مطمین استیم که رقم بیشتر از این تخمین است. از مجموع انواع سرطان‌ها، سرطان سینه یک بیماری کشنده در افغانستان است که ۳۰ درصد را تشکیل می‌دهد".

در همین حال، وزارت صحت عامۀ افغانستان گفت که سرطان پستان نسبت به سایر کشورها، زنان را در افغانستان با مرگ مواجه ساخته است.

اما ارقام سازمان صحی جهان با ارقام وزارت صحت افغانستان، در رابطه به ثبت قضایای بیماری سرطان متفاوت است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامۀ افغانستان در این مراسم گفت، به طور تخمینی در هرسال ۲۰ هزار مورد بیماری سرطان در این کشور ثبت می‌شود که از این میان ۱۵ فیصد یا ۳۵۰۰ مورد آن را سرطان سینه تشکیل می‌دهد.

وزیر صحت افغانستان، یکی از عوامل عمدۀ ابتلا به بیماری سرطان سینه را دادن شیر مادر به کودک یاد کرد و افزود "دو عامل کلیدی در سرطان پستان وجود دارد، او عوامل جنیتیکی و غیر قابل وقایع؛ اما عامل دوم، عوامل قابل وقایع است مانند، عدم فعالیت فزیکی، اضافه وزن، عدم گرفتن غذای صحی، و شیر ندادن اطفال است. ما همیشه تأکید می‌کنیم که به کودک از فله تا هزار روز به کودک شیر مادر داده شود".

به باور مقام‌های صحی افغانستان، سرطان سينه از جمله امراض قابل وقايه، تداوی معالجوی و تداوی حمايوي است؛ اما در صورتی که تشخیص مقدم صورت گیرد و ۷۰ در صد امکان تداوی آن در داخل وجود دارد.

وزارت صحت عامه افغانستان تصمیم دارد که تا سال ٢٠١٨ يك شفاخانه مجهز برای تداوی سرطان اعمار كند.

XS
SM
MD
LG