لینک های دسترسی

۴۰ تن از تندروان اسلاميست در امتداد سرحد با افغانستان کشته اند


اردوي پاکستان ميگويد ۴۰ تن از تندروان اسلاميست را در جريان دو روز جنگ در امتداد سرحد با افغانستان کشته و ۳۰ تن ديگر را به اسارت گرفته اند.

در عين زمان، ايالات متحده به پاکستان پيشنهاد نموده است تا در جنگ با تندروان مرتبط به القاعده، نيرو هاي امنيتي آنکشور را تعليم دهد.

اين جنگ ها بروز هاي چارشنبه و پنجشنبه، در ولايت وزيرستان جنوبي، صورت گرفت. اردو ميگويد نيرو هاي امنيتي به حمايت به مخفيگاه هاي مظنونين تندرو که رهبر شان، بيت الله محسود است، حمله بردند.

در ماه هاي اخير، پيروان محسود، مسئول حملات بم گزاری هاي شناخته شده اند که بيشتر از ۴۰۰ نفر را در سراسر پاکستان بقتل رسانيده است.

اکثر اين خشونت ها متوجه نيرو هاي امنيتي بوده است؛ ولی هر دو دولت امريکا و پاکستان محسود را مسئول قتل بينظير بوتو، رهبر مخالفين و صدراعظم سابق پاکستان در ماه قبل ميدانند.

اردو با حملات مانند حمله هفتۀ قبل، به مقابله برخاسته است و پيروزی های را هم نصيب گرديده است.

اردو ميگويد بروز پنجشنبه سه ولسوالی را از وجود تندروان پاک نموده است که ۸ عسکر در اين جنگها کشته شده اند. ولی همه به اين عقيده نيستند که اين یک راه موثر براي معامله با تندروان باشد.

منطقۀ قبايلی ار سابق بی قانون بوده و منطقۀ محافظه کار است، که مسکونين آن هيچگاه به دولت مرکزي پاکستان اعتماد نداشته اند.

اين منطقه حالا جايگاه تعداد کثير از جنگجويان طالب و القاعده میباشد که بعد از اشغال افغانستان برهبري ايالات متحده در سال ۲۰۰۱، از افغانستان فرار نموده اند.

جنرال اسد دراني، جنرال متقاعد، و رئيس اسبق آي اس آي يا دفتر استخبارات پاکستان، حال يک تحليل گر برجستۀ سياسي است. وي ميگويد افزايش فعاليت هاي اردو در مناطق قبايلي فقط منجر به ازدياد مشکلات ميگردد.

او میگوید: «سطح بلند شورش، تندروان را در منطقه افزايش خواهد داد؛ و اين چيزی است که در تقريباً چهار سال اخير اتفاق افتاده است. استفاده اردو بر عليۀ مردم؛ یک اشتباه است.»

در عوض، دراني ميگويد دولت بايد سعي نمايد اين اختلافات را از طريق تشکيلات قبايلي که موجود است، حل و فصل نمايد. و از اشخاص با نفوذيکه مورد اعتماد هر دو جانب است، براي ميانجگري استفاده نمايد.

در حاليکه جنگها در هفتۀ جاري شدت بيشتر گرفته است، امير البحر (ويليام فالن) که قومانداني نيرو هاي مرکزي ايالات متحده را بدوش دارد، پيشنهاد نموده است که نيرو هاي امريکايي ميتوانند در تعليم دهي نيرو هاي امنيتي پاکستان، در جنگ با تندروان، کمک نمايند.

دراني ميگويد اگر دولت با اين موضوع موافقت نمايد، باعث خشم بسياری از پاکستانی ها خواهد شد.

ائ میگوید: «ئ این وضع را بدتر خواهد ساخت. وضع حالا متفاوت است. روش شايد مشابه باشد، ولي حالت متفاوت است. پس تنها ما، با دخالت مردم در آنجا، ميتوانيم آنرا حل نمايم. هيچ تعليمات خاص ضرورت نيست.»

دولت پاکستان تا به حال جوابی به امير البحر فالن، ارائه ننموده است.

XS
SM
MD
LG