لینک های دسترسی

گیتس: وعده غرامت و تحقیقات بیشتر در مورد تلفات افراد ملکی در افغانستان


روزنامۀ نيو يارک تايمز مي نويسد که وزير دفاع ايالات متحده سعي نمود تشنجي که از کشته شدن ملکي ها در افغانستان بين حکومت افغانستان و ايالات متحده به وجود آمده بکاهد و تاثرات و تسليت عميق خود را به اين مناسبت اظهار داشت.

وزير دفاع همچنان غرامت بيشتر و تحقيقات سريعتر را وعده داد.

نيويارک تايمز مي نويسد که اين بيانيۀ رابرت گيتس و تغيري که در پاليسي ارائه گرديد نشانۀ واضحي از نگراني امريکا از آنست که پشتيباني مردم ، حکومت افغانستان و ساير کشور ها را از ماموريت در افغانستان به نسبت افزايش تلفات ملکي ها از دست ندهد.

نيو يارک تايمز مي نگارد آقاي گيتس يک پيشنهاد مامورين افغانستان را براي تاسيس يک گروه دايمي مشترک تحقيقاتي براي تصميم گيري در مورد حقايق ناشي از تلفات ملکي ها با سرعت بيشتر موافقه کرد و گفت حتي قبل از آنکه نتايج اين تحقيقات معلوم شود او معذرت ميخواهد و غرامتي را براي نجات يافتگان خانواده هاي کشته شده گان پيشنهاد کرد.

جنرال ديويد مک کار نن قوماندان عالي رتبۀ ايالات متحده در افغانستان روز سه شنبه اعلام داشت که مقررات را در مورد استفاده از سلاح مرگبار شديد تر ساخته است. و براي عمليات نظامي به حد اقل پانزده هزار عسکر ديگر ضرورت است.

وزير دفاع ايالات متحده در چهارمين سفرش به افغانستان بعد از آنکه اين عهده را بدوش گرفته بر ضرورت عساکر بيشتر اذعان داشت و گفت توقع من آنست که در جريان سال 2009 ما نيازمندي هاي قوماندانها را رفع کرده خواهيم توانست ولي رقم دقيقي ارائه نکرد و هم نگفت که عساکر اضافي از ايالات متحده خواهد بود و يا ناتو.

نيو يارک تايمز از رابرت گيتس نقل قول ميکند که هر آنچه در توان است بخرچ داده خواهد شد تا راه هاي جديد و بهتري براي هدف قرار دادن دشمنان افغانستان و ايالات متحده اتخاذ گردد.

روزنامۀ واشنگتن پُست در گزارشي از خبرنگارش پاميلا کانستبيلا مي نويسد که يک حمله با راکت ايالات متحده در داخل پاکستان بروز چهار شنبه مساعي ايالات متحده را براي خنثي ساختن مقابلۀ رو به افزايش با پاکستان روي شدت عمل نظامي ايالات متحده عليه افراطيون اسلامي در منطقۀ قبايلي پر آشوب مورد تهديد قرار ميدهد.

اين حمله بر وزيرستان جنوبي که مامورين پاکستاني ميگويند شش نفر را بقتل رسانيد در حالي بعمل آمد که مامور عاليرتبۀ نظامي ايالات متحده در جريان يک سفرعاجل به اسلام آباد تعهد نمود که واشنگتن حاکميت ملي پاکستان را احترام خواهد کرد. ولي بطور مشخص تهاجمات مزيد را رد نکرد.

واشنگتن پُست به حوالۀ يک بيانيۀ سفارت ايالات متحده در اسلام آباد مي نويسد که ستر جنرال قواي بحري مايکل ميلن رئيس عمومي ارکان حرب قواي مسلح ايالات متحده به مامورين پاکستاني گفته است که وي از نقش مثبتي که پاکستان در جنگ عليه دهشت افگني بازي ميکند تقدير ميکند و تعهد ايالات متحده را به احترام به حاکميت ملي پاکستان و انکشاف همکاري مزيد دو جانبه در مورد موضوع مهم امنيتي تکرار نمود.

ايالات متحده اخيراً تهاجمات از آنطرف سرحد از افغانستان را بر پناه گاه هاي تندروان در منطقۀ قبايلي افزايش داده که اين امر باعث خشم پاکستان و عکس العمل شديد گرديده است.

واشنگتن پٌست مي نويسد که يوسف رضا گيلاني صدراعظم پاکستان در مصاحبۀ با اسوشيتيئيد پرس گفته است.

حاکميت ملي و تماميت ارضي پاکستان به هر قيمتي که باشد محافظت خواهد شد و يک نطاق نظامي پاکستان گفته است پاکستان اين حق را به خود محفوظ ميدارد که در مقابل هر گونه تجاوز براي محافظت حيات پاکستاني ها دست به اقدام متقابل بزند.

مايکل ميلن رئيس عمومي ارکان حرب ايالات متحده خصوصي با يوسف رضا گيلاني صدراعظم و اشفاق کياني رئيس نظامي پاکستان ملاقات نمود و سفارت ايالات متحده در اسلام آباد اين ملاقاتها را صريح، مثبت و سازنده خوانده است.

روزنامۀ واشنگتن پُست مي نويسد نظاميان ايالات متحده از بي ميلي پاکستان در تعقيب يک روش شديد تر در برابر جنگجويان طالبان که از خاک پاکستان عمليات کرده و حملات خونباري را بر افغانستان انجام ميدهند ، نا اميد و مايوس شده اند. در ماه هاي اخير امريکائي ها تعقيب يک جانبۀ آن اهداف را با وصف مخالفت گسترده در داخل پاکستان، موجه دانسته اند.

XS
SM
MD
LG