لینک های دسترسی

استقبال امریکا از عملیات پاکستان علیه طالبان


مامورین امریکایی روز پنجشنبه از عملیات نظامی پاکستان علیه تندروان اسلام گراه در شمال غرب آن کشور استقبال نموده میگویند اسلام آباد متوجه تهدید طالبان گردیده و به پاسخ دهی پرداخت.

رابرت گیس و هلری کلنتن وزرای دفاع و خارجۀ ایالات متحده این بیانات را در مقابل یک گروه اعضای کانگرس ابراز نمودند تا درخواست بودجه بیشتر را برای جنگ افغانستان و عراق تحت غور قرار دهند.

گیتس گفت پیشروی طالبان در منطقۀ بونیر، که در 100 کیلومتری اسلام آباد قرار دارد، میتواند باعث پاسخ وسیعتر سیاسی علیه تندروان گردد.

کلنتن گفت این قابل قدر است که قوای نظامی پاکستان طالبان را مجبور به عقب نشینی ساخته، و اظهار اطمینان نمود که پاکستان میتواند سلاح ذروی آن کشور را مصون نگهدارد.

روز پنجشنبه نیرو های پاکستانی با تندروان برای سه روز متواتر جنگ نمودند. تورن جنرال اطهر عباس سخنگوی نظامی پاکستان گفت باوجود اینکه تندروان تا هنوز بعضی از قسمت های منطقه را تحت اداره دارند، قوای پاکستان آنها را از یک گردنۀ استراتیژیک خارج ساخته است.

مامورین صوبه سرحد در مالکند – که منطقۀ بونیر نیز در آن شامل است – بر تندروان تاکید نمودند تا به معاهده با حکومت احترام نموده سلاح خود را به زمین بگذارند که به اساس آن میتوانند شریعت مقید اسلامی را عملی سازند.

در حین حال، قوای شبه نظامی مناطق جنوبی شهر کراچی را گزمه نموده و مقامات امر مسدودی مکاتب را بروز پنجشنبه به متاقب تصادمات نژادی صادر نمود که 34 تن در آن کشته شد. کشیده گی ها میان پشتون ها و سایر مردم اردو زبان از قسمت های دیگر پاکستان آغاز گردید.

آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان روز چهارشنبه خواهان صلح گردیده گفت اکنون زمانی آمده که تمام ملت باید تفاوت های سیاسی خود را کنار بگذارند. او تاکید نمود تا پاکستان را کشور اعتدالی، عصری و دموکراتیک نگهدارد.

XS
SM
MD
LG