لینک های دسترسی

افغانستان در آئینۀ مطبوعات جهان


روزنامۀ نیویارک تایمز بروز سه شنبه نوشته است که رئیس جمهور براک اوباما بیش از 20 هزار نیروی اضافی را به افغانستان تعبیه مینماید تا در تابستان امسال که قوای ایالات متحده آنرا جنگ "برد و باخت" عنوان کرده، مبارزات قوای ائتلاف را به آزمایش بیگیرند.

ولی اگر طراحان پالیسی طالبان راه های موثری داشته باشند، قوای ائتلاف با چالش دشواری مواجه خواهند شد. یک برتری عمده برای طالبان، سرحد بین افغانستان و پاکستان بوده که برای آنها اصلاً عبور و مرور از آن مشکلی پنداشته نمیشود و آنها طوری فکر میکنند که امریکای ها نمیتوانند آنها را در پناه گاه های مصون شان در پاکستان تعقیب نمایند.

یک متخصص فنون جنگی طالبان که بیست و هشت سال دارد و از مناطق سرحدی پاکستان میباشد، طی مصاحبه های به نیویارک تایمز، ستراتیژی طالبان را تشریح نموده که اساس این ستراتیژی رفت و آمد آزاد از سرحد و در داخل پاکستان، استخدام پاکستانی ها و همکاری طرفداران طالبان در قریه های افغانستان میباشد.

معلومات او طرح امریکایی ها و ناتو را علیه آنها، و همچنان کار ها و پلان های طالبان را بیان مینمود که در حال آماده گی برای افزایش قوای خارجی در افغانستان میباشند. او همچنان فعالیت طالبان پاکستانی را که توسط القاعده حمایه میشوند، تشریح نموده که در سراسر پاکستان افزایش میابد. او از طرح جنرال دیوید پتریس در عراق برای سرکوبی گروه های سنی نتنها آگاه بود، بلکه پریشان نیز نبود که اکنون میخواهد از آن در افغانستان استفاده نماید.

ازین عنصر طالبان که نخواسته نامش افشا شود نقل قول شده که او تجربۀ پتریس را میداند. ولی افغانستان را نیز میشناسد. آنها از پتریس پول گرفته ولی طرفدار او نخواهند بود. تعداد زیاد افغان هستند که از معاش دولت افغانستان و امریکا استفاده نموده ولی طرفدار طالبان بوده و معلومات و سلاح را با آنها شریک ساخته و بفروش میرسانند.

او به روزنامۀ نیویارک تایمز گفته است حملات هوای امریکا توسط طیاره های بدون پیلوت یگانه روشی است که حضور نظامی امریکا در پاکستان احساس میشود. و هدف نهایی طالبان غلبه بر قوای نظامی پاکستان و بدست آوردن سلاح های ذروی آن کشور است.

روزنامۀ واشنگتن پوست از قول عالیترین مامور نظامی امریکا نوشته است، افغانستان اکنون در صدر اولویت های نظامی ایالات متحده قرار دارد.

امیرالبحر مایک مُلن، رئیس ارکان حرب ایالات متحده گفت ماموریت افغانستان مهمترین عملیات جنگی امریکا بوده ولی جنگ عراق نیز تا هنوز خاتمه نیافته است.

قرار است آقای مُلن رهنمودی را در مورد تغیرات برای مامورین ارشد و قوماندان ها نشر نماید که پلان ها و منابع را اولویت داده متوجه افغانستان میسازد.

آقای مُلن نظریۀ سال 2007 را به عباره دیگر تشریح نمود که گفته بود درافغانستان هر آنچه در دسترس قرار دارد، استفاده شود، ولی اکنون او میگوید هر چیز باید صورت گیرد و این روند حداقل تا دو سال آینده ادامه یابد.

واشنگتن پوست افزوده، با تفاوت نسبت به گذشته او گفت پیشروی های روزافزون تندروان طالب در افغانستان و پاکستان تهدید جدی را متوجۀ ایالات متحدۀ میسازد.

مُلن گفت قبل از وقت است تا در مورد عملیات اخیر قوای نظامی پاکستان در مناطق قبائلی پیشبینی شود که عملیات آنها در دراز مدت علیه شورش طالبان میتواند شورش طالبان را از بین ببرد یا نه.

XS
SM
MD
LG