لینک های دسترسی

'امر حملات در شمال افغانستان توسط طالبان در کویته'


روزنامه تلگراف مینوسد که مقامات آلمانی میگویند، شورای حاکم کویته که رهبری آن را ملا محمد عمر به دست دارد، راه اندازی حملاتی را در تابستان در شمال افغانستان، امر داده بود.

دیپلومات ها میگویند قوای آلمانی در قندور بخش ضعیف ائتلاف به رهبری ناتو در افغانستان تلقی میگردند. شورشیان امید دارند مخالفت در برابر ماموریت قوای آلمانی در افغانستان را در قبل از انتخابات آلمان بیشتر سازند.

حدود ۱۰۰۰ عسکر آلمانی در قندوز با حملات متعددی مواجه بوده و در سال جاری چهار عسکر کشته شده، و ۳۴ تن آنان در ولایتی که قبلا امنیت بر قرار بود، مجروح شدند.

به گفته یک مامور آلمانی، از طرف شورای کویته امر شده است که طالبان باید جبهه دیگری در شمال باز نمایند.

او میگوید از ماه جولای به این طرف، در شمال، امنیت کاهش یافته و تهدیدات و حملات بر قرار دادیان اکثر فعالیت های بازسازی را توقف داده است.

روزنامه نیویارک تایمز گزارش میدهد که به گفته مامورین وزارت دفاع ایالات متحده، جنرال ستنلی مکریستل، قوماندان ناتو و عساکر امریکایی در افغانستان، به روز جمعه در آلمان با جنرال مایک مولین، لوی درستیز ایالات متحده، به شکل نهانی روی تقاضای مکریستل مبنی بر اعزام قوای بیشتر به افغانستان ملاقات نمود. مقامات وزارت دفاع ایالات متحده گفتند.

مفسرین نظامی امریکا میگویند اعضای کانگرس امریکا گفته اند که جنرال مکریستل ممکن است خواستار ۴۰ هزار عسکر اضافی گردد – رقمی که دیموکرات های لیبرال اوباما را مضطرب ساخته و باعث بحث جدی روی موضوع جنگ در افغانستان شده است.

در هفته جاری مقامات حکومت امریکا گفتند آنها ستراتیژی جنگ در افغانستان را بصورت کل مورد غور مجدد قرار میدهند. ریس جمهور براک اوباما هنوز تصمیم نگرفته است که آیا بر مساعی که جنرال مکریستل خواستار آن است کار کند، یا اینکه میزان ماموریت در افغانستان را کاهش دهد. در حال حاضر حدود ۶۸ هزار عسکر امریکایی در افغانستان مستقر میباشند.

یک تن از مقامات وزارت دفاع ایالات متحده گفت، رابرت گیتس وزیر دفاع ایالات متحده، رقم افزایش در عساکر را تا وقتی که ریس جمهور اوباما روی ستراتیژی جنگ تصمیم نگرفته است، مخفی نگه خواهد داشت.

نیویارک تایمز در یک مقاله دیگر مینوسد، انفجار یک بم کنار جاده چهار عسکر امریکایی و یک عسکر پیاده را طی سه حمله مختلف در جنوب افغانستان هلاک ساخت. این حملات بروز پنجشنبه در زابل و نیمروز واقع شده و تلفات عساکر ناشی از آن، رقم مجموعی تلفات عساکر امریکایی در سال جاری را به ۲۱۸ رسانید که۴۱ فیصد بیشتر از تعداد تلفات در سال قبل است.

تلفات عساکر امریکایی همراه با قدرتمند شدن طالبان، و هراس ازینکه دست بازی در انتخابات ماه آگست در افغانستان به نفع حامد کرزی ختم شده است، در ایالات متحده مخالفت های را در قسمت موضوع افزایش قوا در افغانستان ایجاد کرده است.

طبق گزارش آی کژوالیتیز دات کام، که مسول شمارش تلفات قوای ائتلاف است، قوای برتانوی که در ولایت هلمند با مقاومت شدید طالبان روبرو اند، در سال جاری ۸۰ عسکر خود را از دست داد که تقریبا ۳ بر پنجم حصه بیشتر از سال گذشته است.

شورش بر یک قسمت وسیع شرق افغانستان تسلط داشته و طالبان اکنون به شمال هم نفوذ پیدا نموده اند. چنانیکه به گزارش روزنامه برتانوی تلگراف، طالبان با احساس اینکه قوای آلمانی از حمایت مردم و سیاست مداران آلمان بر خوردار نیستند، جهت بیرون راندن این قوا، در قبل از بر گزاری انتخابات در آلمان بروز یکشبه، توجه خود را بطرف شمال معطوف داشته اند.

XS
SM
MD
LG