لینک های دسترسی

Breaking News

"نگرانی برای تقلب گسترده در دور دوم انتخابات"


روزنامه نیویارک تایمز در شماره روز جمعه 23 اکتوبر خود می نویسد، مقامات افغان و بین المللی که برای براه انداختن دور دوهم انتخابات در تلاش اند می گویند بیم آن میرود تقلب گسترده یی که اعتبار انتخابات ریاست جمهوری افغانستان رادر تابستان گذشته خدشه دار نمود ، در دور دوهم انتخابات که قرار است به تاریخ 16 عقرب برگزار گردد ، نیز رونما گردد .

روزنامه می افزاید تهدید های مداوم شورشیان و سرمای زودرس زمستان در بعضی از مناطق ، احتمال دارد جریان رای دهی را در دور دوهم انتخابات کند تر ساخته و دلیل اشتراک افغانها را در آن ضعیف تر بسازد .

کای ایده نماینده خاص سازمان ملل متحد گفت هیچیک از ما میل ندارد چیزی را که در دور اول انتخابات رخ داد ، دوباره ببینیم . او گفت آیا ما می توانیم جلو تقلب را بگیریم ؟ نخیر ما نمی توانیم ، مگر ما می توانیم آنرا تقلیل بدهیم .

روزنامه از قول کای ایده می نویسد ترغیب افغانهای که در روستا ها زنده گی می کنند و تجربه کمی در مورد رای دهی در مرحله دوهم دارند ، دشوار تر است . او می گوید بسیاری از افغانها فکر می کنند انتخابات تمام شده است .

شماری از کارشناسان به این باور اند مجموع اشتراک کننده گانی که دردور اول انتخابات به 38 در صد می رسید ، در دور دوهم تقلیل قابل ملاحظه یی خواهد یافت .

روزنامه نیویارک به ادامه می افزاید تحت فشار شدید ایالات متحده ،

حامد کرزی رییس جمهور به روز سه شنبه برگزاری دور دوهم انتخابات را ، که وی را در برابر رقیبش عبدالله عبدالله قرار میدهد ، پذیرفت . قبلا کمیسیون سمع شکایات ، که از طرف ملل متحد حمایه می گردید شمار زیادی از آرای مشکوک را باطل نمود که به اساس آن مجموع آرای حامد کرزی به کمتر از 50 در صد کاهش یافت .

روزنامه می نویسد عزیزالله لودین رییس کمیسیون مستقل انتخابات که از طرف کرزی منصوب شده است ، می گوید کمیسیون انتخابات نمی تواند هر چیزی را که در افغانستان اتفاق می افتد کنترول نماید .

به گفته او شماری از اعضای کمیسیون های ولایتی که در دور اول به کار گماشته شده بودند ، از وظایف شان برکنار شده و بعضی هم به مناطق دیگری فرستاده خواهند شد . مگر وی در مورد اینکه به چی تعدادی از وظایف شان سبکدوش خواهند شد ، چیزی نگفت . اما سرمنشی سازمان ملل متحد به روز چهارشنبه گفت ملل متحد در حدود 200 تن از اعضای کمیسیون های ولایتی را تبدیل خواهد کرد .

روزنامه ازقول کای ایده نوشته ما مکانیزم جدیدی را برای کشف و جلوگیری از تقلب برا ه می اندازیم .

روزنامه اضافه می کند از جانب دیگر، نیرو های بین المللی گفته اند که آنان روی مساله تامین امنیت انتخابات و تدارکات وسایل تمرکز می کنند . دگرجنرال( دمین گینتول ) استرالیایی که سرپرستی امنیت انتخابات را به دوش دارد گفته است او تا حد توان در امنیت مراکز رای دهی کوشش خواهد کرد ، اما نامبرده هشدار داده است تا دوهفته دیگر یعنی زمان برگزاری انتخابات ، وقت کافی موجود نیست .

XS
SM
MD
LG