لینک های دسترسی

Breaking News

هلاکت هشت تن به اثر انفجار در شرق افغانستان


یک انفجار دهندۀ انتحاری روز پنجشنبه خود را در ولایت پکتیا انفجار داده، حد اقل هشت تن را کشته و بیش از 24 تن دیگر را زخمی نمود.

روح الله سمون، سخنگوی ولایت گفت، یکی از مسئولین امنیتی نیز در بین کشته شده گان بود.

چند ساعت قبل از آن، یک ماین جاسازی شده در باطله دانی در دفتر سرپرست ولایت خوست انفجار نموده، سرپرست ولایت و چندین مامور ارشد دیگر را زخمی نمود. این درحالیست که قوای امنیتی افغان دو انفجار دهندۀ انتحاری را در خوست به قتل رسانیدند.

در عین حال، یک قوماندان ارشد القاعده حملۀ هفتۀ گذشته در قرارگاه امریکایی در ولایت خوست را که طی آن هفت مامور ادارۀ استخبارات مرکزی ایالات متحده به قتل رسیدند، انتقام قتل سه رهبر تندروان عنوان کرد که در حملات طیاره های بدون پیلوت در پاکستان کشته شده اند.

در نوار ویدیویی که بروز چهارشنبه در صفحۀ انترنتی نشر شده، شیخ مصطفی ابوالیزید گفته است، آن حمله تلافی قتل بیت الله محسود، رهبر طالبان پاکستان و دو قوماندان ارشد دیگر طالبان میباشد.

تا هنوز واضح نشده که بیانیۀ القاعده—مسئولیت اجرای حمله را عهده دار شود. هر دو، طالبان افغانستان و پاکستان گفته اند آن حمله را انجام داده اند.

مامورین استخباراتی میگویند، حُمام خلیل ابومُلال البلاوی، مخبر اردنی بود که بحیث مامور دو جانبۀ القاعده کار میکرد.

در سایر گزارشات، صد ها احتجاج کننده در شهر جلال آباد شعار های ضد امریکایی را سر داده و پیکر براک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده را به آتش کشیدند. احتجاج کنندگان عساکر ایالات متحده را به انفجار کنار جاده بروز چهارشنبه در نزدیکی شهر ملامت نمودند که در آن حادثه چهار طفل افغان و یک مأمور پولیس هلاک گردید.

در سایر مناطق بروز پنجشنبه، چندین قانونگذار امریکایی، به شمول سناتور جان مککین، به کابل سفر نمودند.

مککین حمایت خود را از استراتیژی ایالات متحده در منطقه اعلام نمود. او از استفادۀ طیارات بدون پیلوت نیز بخاطر هدف قرار دادن تندروان طرفداری کرده، گفت آن طیارات تعادل قوای القاعده و سایر گروه های تندرو افراطی را برهم زده است.

XS
SM
MD
LG