لینک های دسترسی

کشته شدن ٢٠ تندرو در هلمند


(عکس: AP) در حدود 15 هزار تن اعم از عساکر افغان، بریتانیا و ایالات متحده ، تهاجم نظامی را علیه شورشیان در ولایت هلمند آغاز نمودند.

شیر محمد حاحی قوماندان اردوی ملی میگوید، حد اقل 20 تن از طالبان تندرو در جریان جنگ رو در رو، در دو موقعیت مختلف طی اولین روز تهاجم ائتلاف به قتل رسیدند.

ناتو میگوید، سه تن از اعضای خدمتی امریکائی بروز شنبه در یک بمگذاری کشته شدند، اما این واضح نیست که آن واقعه با تهاجم جدید ربطی داشته باشد.

قوتهای افغان ، بریتانیا و ایالات متحده، تهاجم زمینی را در ولسوالی مارجه آغاز نمودند ، که بخشی از تلاش ها برای کنترول دوبارۀ یکی از مواضع مستحکم طالبان درجنوب کشور محسوب میگردد.

نک کارتر تورن جنرال بریتانوی گفت، قوتهای ائتلاف تعرض کامیابی را بروز جمعه اجرا نمودند. قوماندان ائتلاف میگوید، در آن عملیات از 60 فروند هلیکوپتر استفاده صورت گرفته است.عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان میگوید، مقاومت طالبان نستباً خفیف بوده ، و عساکر ائتلاف محتاطانه داخل ساحۀ دفاعی شورشیان میشوند که مشتمل ازماین و سایر موانع میباشد.

دفتر حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان با نشر بیانیۀ بروز شنبه از قوتهای ائتلاف خواسته است که برای جلوگیری از مرگ و میر افراد ملکی از احتیاط کامل کار بگیرند.

همچنان آقای کرزی از طالبان خواست از آن تهاجم منحیث یک فرصت برای ترک خشونت استفاده نموده و با دوباره زندگی ملکی مدغم شوند.

عملیات تازۀ قوتهای افغان ، ناتو و قوای بحری ایالات متحده ، عملیات مشترک نامیده میشود.

مقامات پیش بینی نموده اند که قوای ناتو ،ممکن با چند صد تن الی یک هزارجنگجوی طالب روبرو شوند.

ناتو بیش از یک هفته قبل این تهاجم را اعلان نمود تا به باشندگان فرصت ترک نمودن آن ساحات را مساعد ساخته باشد. قوای متحدین از 80 هزار نفوس ولسوالی مارجه خواسته ، زمانی که تهاجم آغاز گردید در منازل شان باقی بمانند.

از زمانیکه رئیس جمهور اوباما فرمان اعزام 30 هزار قوای اضافی امریکایی را در ماه دسمبر سال گذشته به افغانستان صادر نمود، این تهاجم بزرگترین عملیات محاربوییست که اجرا میگردد.

XS
SM
MD
LG