لینک های دسترسی

مذاکرات استراتیژک امریکا و پاکستان و طرح یک دیدگاه


در 24 ماه مارچ مذاکرات استراتیژیک امریکا و پاکستان زیر نظر وزرای خارجه این دو کشور در واشنگتن دی سی برگزار شد.

گزارش حاکی از آنست که اشفاق کیانی و نیز رییس «آی اس آی» نیز در این ترکیب هیات مذاکره کننده گان حضور داشتند.

البته که اشفاق کیانی چند روز قبل از برگزاری این مذاکره وارد واشنگتن شده و با مقامات ارشد وزارت دفاع امریکا چون مایک مولن و دیوید پتریوس دیدار و گفتگو داشته است.

محور اصلی مذاکرات استراتیژک امریکا و پاکستان گفتگو روی افغانستان بوده است.

کارشناسان سیاسی منطقه عقیده دارند که امریکا از پاکستان می خواهد که در سرکوبی طالبان افغانی و پاکستانی جدی تر عمل نماید ولی در نهایت از روند صلح و ثبات در افغانستان از حمایت خود دریغ نورزد.

ولی پاکستانی ها در تلاشند که در راستای حمایت از طرح امریکا برای افغانستان تضمین هایی در جهت کمک های زیر بنایی که شامل کمک های اقتصادی، نظامی و تسلیحاتی می باشند از اداره اوباما بگیرند.

هیت مذاکره کننده گان اردوی پاکستان در امریکا نماینگر نقش کلیدی اردوی پاکستان در سیاست پاکستان می باشد.

لیسا کارتس، کارشناس سیاسی منطقهدرمورد اینکه ترکیب نظامی این هیات چه نوع پیامی برای دنیا و خصوصاً برای دولت امریکا می تواند داشته باشد می گوید: "هیات ارشد اردوی پاکستان نماینگر واقعیت سیاسی پاکستان می باشد. اردو پاکستان همه کاره می باشد. همیشه در شرایط حساس، مثل مسائل ذروی ، تهدید از طرف هند و یاسیاست خاص در باره هند، وهمچنان سیاست در مورد طالبان، اردوی پاکستان حرف آخر را می زند و تصمیم گیرنده سیاست پاکستان می شود."

لیسا کارتس، کارشناس سیاسی منطقه همچنان اضافه نموده گفت: " امریکا در مورد پاکستان با دشواری هایی روبروست، از یک طرف امریکا می خواهد دموکراسی و دولت غیر نظامیرا در پاکستان تقویت نماید و از طرف دیگر امریکا می خواهد امنیت و ثبات را در منطقه تامین نماید و دهشت افگنان را از بین ببرد. رسیدن به این هدف بدون همکاری اردوی پاکستان عملی به نظر نمی رسد."

لیسا کارتسدر مورد مذاکرات استراتیژک این دو کشور اظهار خوشبینی نموده گفت: "مذاکرات استراتیژیک امریکاو پاکستان نشان دهنده این استکه امریکا می خواهد روابط دوستانۀ طویل مدت با پاکستان داشته باشد."

به نظر او هدف امریکا تنها نابودی دهشت افگنان نیست بلکه آوردن ثبات و امنیت در آن کشور نیز می باشد.

در این مورد لیسا کارتس می افزاید: "قبلا این دو کشور با هم دیگر با دید شک و بی اعتمادی بر خورد می کردند. مذاکره نقشی مهمی را در رشد روابط بهتر این دو کشور بازیخواهد کرد."

به عقیده لیسا کارتس برای از بین بردندهشت افگنی و آوردن امنیت و ثبات در منطقه، اردوی پاکستان نقشی مهمی را بازی می کند.

او براین باور است که جلب همکاری اردوی پاکستان یگانه را ه برای بهبودی وضعیت در منطقه می باشد.

XS
SM
MD
LG