لینک های دسترسی

Breaking News

یک واقعه جدید پولیو در کندهار ثبت شد


وقایع پولیو در سال جاری در افغانستان به ۱۲ واقعه رسید.

مقام‌های ریاست صحت عامه ولایت کندهار می‌گویند یک واقعه جدید پولیو در این ولایت ثبت شده است که با آن، رویدادهای پولیو در این ولایت به پنج واقعه می‌رسد.

این واقعه پولیو در منطقه کرون، ولسوالی شاه ولی کوت در شمال ولایت کندهار ثبت شده است.

داکتر عبدالقیوم پخلا، رئیس اداره صحت عامه در ولایت کندهار به رادیو آشنا – صدای امریگا گفت کودک مصاب به پولیو یک ساله و ده ماه است.

او، گفت"طفل پسر، حاجی گران نام دارد، ۲۲ ماه است، باشندۀ قریه کروی است و واکسین ضد پولیو را نگرفته بود. کمپاین‌ها پس از ماه فبروری در این منطقه ممنوع شده است".

داکتر پخلا، افزود که کودکان منطقۀ کرون ولسوالی شاه ولی کوت، به گونۀ مسلسل از واکسین‌ پولیو محروم مانده اند و هنوز هم در این محل، چالش‌های جدی سد راه تطبیق برنامه واکسین پولیو وجود دارد.

در سال جاری بیشترین موارد فلج اطفال، در ولسوالی شاه ولی کوت ولایت کندهار بوده است.

از پنج واقعۀ پولیو که در این ولایت به ثبت رسیده، چهار واقعه در ولسوالی شاه ولی کوت، بوده است.

رئیس اداره صحت عامه ولایت کندهار، وقایع فلج اطفال را نگران کننده می‌داند و از طرف‌های درگیر می‌خواهد که برای صحتمندی کودکان به کمپاین‌های ضد پولیو کمک کنند.

یک مقام مرکز هماهنگی علیه پولیو در جنوب افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، شماری از قومندانان محلی مخالفان مسلح دولت افغانستان برای عملی شدن اهداف شان، راه‌اندازی کمپاین واکسین پولیو را در برخی مناطق ولسوالی شاه ولی کوت اجازه نمی‌دهند.

سید کمال شاه، سخنگوی پروگرام پولیو در اداره حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت مرض پولیو صحت شمار زیاد کودکان را در جنوب افغانستان تهدید می‌کند و برای از بین بردن آن، نیاز به همکاری همه طرف‌ها است.

آقای کمال شاه، افزود"پروگرام مشترک پولیو، از وضعیت کنونی نگران است و برای تغییر این حالت باید زمینۀ مساعد شود که برای آخرین کودک نیز واکسین پولیو برسد".

با آخرین واقعۀ پولیو که در کندهار ثبت شد، تعداد وقایع پولیو در سال جاری میلادی در افغانستان به ۱۲ واقعه رسید که پنج واقعه در ولایت کندهار، دو واقعه در هلمند، یک واقعه در زابل، سه واقعه در ننگرهار و یک واقعه در ولایت کندز ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG