لینک های دسترسی

Breaking News

شماری از مخالفان طالبان برای شرکت در نشستی به اتریش سفر کردند


آرشیف
آرشیف

جبهه مقاومت ملی افغانستان می‌گوید که شماری از شخصیت‌ها و رهبران گروه‌های سیاسی مخالف طالبان به شمول احمد مسعود، رهبر این جبهه، برای اشتراک در کنفرانس ارزیابی وضعیت افغانستان وارد ویانا، پایتخت اتریش شده اند.

این جبهه امروز یکشنبه سوم دسمبر (۱۲ قوس) با نشر اعلامیه‌ای در شبکه اجتماعی ایکس گفته است که مسعود امروز در سومین کنفرانس در اتریش اشتراک می‌کند و با نمایندگان پارلمان این کشور نیز دیدار خواهد کرد.

بر بنیاد اعلامیه، سومین کنفرانس اتریش به میزبان موسسۀ مطالعات امور بين‌المللى برگزار شده است.

در اعلامیه آمده است: "در سومین دور نشست وین (ویانا) که به روز یکشنبه ۱۲ قوس سال روان برگزار می‌شود، قرار است جريان‌ها و شخصيت‌هاى ضد طالبانى، پیرامون مسایل امنیتی، حقوق‌بشری و زنان، اجماع میان گروه‌ها و احزاب سیاسی کشور، بحث و مشورت با کشورهای منطقه و فرامنطقه و ارایه نقشه‌ای راه برای آینده سیاسی افغانستان به بحث و تبادل نظر پرداخته و به تفاهم برسند."

جبهه مقاومت ملی افغانستان گفته است که احمد مسعود رهبر این جبهه در پایان این کنفرانس با نمایندگان جامعه جهانی و برخی نهادهای بین‌المللی در مورد وضعیت افغانستان نیز گفتگو خواهد کرد.

عارف رحمانی، عضو پیشین مجلس نمایندگان افغانستان نیز در شبکۀ اجتماعی ایکس نگاشته است: "از صبح امروز به مدت سه روز برنامه‌ای فشرده‌ای خواهیم داشت. اکثریت شخصیت‌های دعوت‌شده به کنفرانس به وین (ویانا) رسیده اند. امیدوارم این کنفرانس نتایج خوبی برای ترسیم راهی برای یک افغانستان دموکراتیک و آزاد داشته باشد."

نخستین کنفرانس ویانا به تاریخ ۱۵ دسمبر سال گذشته میلادی برگزار شده بود.

حکومت طالبان هنوز در مورد نشست اتریش چیزی نگفته است، اما در واکنش به نشست‌ اخیر دربارۀ آیندۀ سیاسی افغانستان که با اشتراک شماری از اعضای گروه‌های مخالف طالبان و بدون حضور نمایندگان طالبان در دوشنبه برگزار شده بود، عکس‌العمل نشان داد.

شیرمحمد عباس استانکزی، معین وزارت خارجۀ حکومت طالبان روز گذشته چنین نشست‌ها را در بیرون از افغانستان غیرقانونی خواند و گفت که به هدف تضعیف نظام و کشور برگزار می‌شود.

گروه

XS
SM
MD
LG