لینک های دسترسی

Breaking News

حامد کرزی: رژیم طالبان به زور سرنگون نشود؛ فعالان اظهارات کرزی را محکوم کردند


زنان معترض افغانستان به اظهارات اخیر حامد کرزی، رییس جمهور پیشین این کشور مبنی بر مخالفت با سرنگونی رژیم طالبان با استفاده از زور واکنش نشان داده اند و اقدامات حکومت وی را از دلایل تسلط دوبارۀ طالبان در این کشور خوانده اند.

جنبش شنبه‌های ارغوانی روز چهارشنبه ۲۹ نومبر (هشتم قوس) با نشر فراخوانی اظهارات کرزی را محکوم کرد و از مردم افغانستان خواست در یک کمپاین آنلاین برای محکومیت اظهارات او اشتراک کنند.

در این فراخوان گفته شده است: "از همۀ هموطنان آزادهٔ خود در سراسر جهان می‌طلبیم تا در اعتراض به سخنان اخیر حامد کرزی، با ما هم‌صدا گردیده، نفرت و انزجار شان را از گروه تروریستی، افراطی، زن‌ستیز و متعصب طالبان با اشتراک گزاری این متن و هشتک اظهار کرده و علیه عادی سازی حمایت از تروریستان و طالبان بایستند".

ترنم سعیدی، فعال حقوق بشر گفت که در تمام سال‌هایی که کرزی رییس جمهور بود و سال‌های پس از آن، طالب را برادر خواند و هیچ‌گاه انتحار، انفجار و کشتار مردم افغانستان توسط طالبان باعث نشد که او چهرۀ "پلید این گروه" را ببیند و با مردم افغانستان همدرد و همراه شود.

او خطاب به کرزی گفت: "طالبانی که در تمام سال‌ها در جبهات جنگی نیروهای دلیر امنیتی ما را به شهادت رساندند، در اماکن عمومی، خصوصی، در زایشگاه، مساجد، ورزشگاه، آموزشگاه و در همه‌جا طالب انفجار و انتحار انجام داد و مردم ما را داغدار ساخت...چطور می‌توانید چشم خود را به روی این همه جنایات ببندید، چطور وجدان شما آرام می‌گیرد".

آزیتا نظامی، فعال حقوق زن گفت: "کرزی طالبان را در ابتدا برادر خواند و همین برادران او روزانه صدها افغان را می‌کشتند و از دست این برادر خوانده‌های کرزی، مکتب، دانشگاه و زایشگاه در امان نبود."

او افزود: "افغانستان در اثر یک معامله ننگین از سوی جامعه جهانی و حکومت حاکم به برادران کرزی سپرده شد، طی این مدت نیمی از مردم افغانستان، از حق و حقوق شان محروم شدند و جوانان ما شکنجه و کشته شدند، آیا آقای کرزی از این همه وحشت و دهشت بی‌خبر است که امروز طرفداری از طالبان می‌کند".

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان در مصاحبه اخیر خود با خبرگزاری کیودوی جاپان که روز سه شنبه ۲۸ نومبر (هفتم قوس) منتشر شد، گفته است که دیگر طرفدار فروپاشی رژیم‌ها در افغانستان نیست، بلکه خواهان اصلاح سیاست‌ها است.

کرزی گفته است: "ما دیگر خواهان درگیری بیشتر در کشور نیستیم، درگیری وضعیت را بدتر از امروز خواهد کرد".

او با اشاره به اینکه افغان‌ها به اندازۀ کافی فروپاشی نظام‌ها را تجربه کرده اند، گفته است که طرفدار فروپاشی نظام نیست، بلکه پالیسی‌ها باید اصلاح شود تا افغان‌ها برای ساختن آیندۀ شان در کنار هم قرار گیرند.

رییس جمهور پیشین افغانستان نیز در مورد موضوع آموزش دختران صحبت کرده و گفته است که این مشکل باید هر چه زودتر حل شود و از طریق گفتگوی بین‌الافغانی در سیاست‌ها بهبودی رونما شود.

کرزی گفته است: "اکثریت طالبان با موضوع آموزش دختران موافق هستند. در این مورد شکی نیست. آنها (طالبان) نیاز به گفتگوی بین‌الافغانی را درک می‌کنند."

دفتر کرزی هنوز در مورد محتوای مصاحبهٔ وی با خبرگزاری کیودو و همچنین انتقاد اعضای جنبش شنبه‌های ارغوانی از سخنان وی اظهار نظری نکرده است.

حامد کرزی از زمان قدرت گرفتن مجدد طالبان در اگست ۲۰۲۱ در افغانستان بوده است. مصاحبه او با خبرگزاری کیودوی جاپان پس از ماه‌ها اولین مصاحبه کرزی با یک رسانه خارجی است.

کرزی در حالی در مورد سرنگونی حکومت طالبان با استفاده زور مخالفت نشان داده است که برخی از شرکت‌کنندگان در یازدهمین نشست امنیتی هرات در مورد افغانستان در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، بر برکناری طالبان از قدرت از طریق زور تاکید کردند.

برخی از سخنرانان در این کنفرانس گفتند که تعامل با طالبان سودمند نیست و سیاست جاری حکومت طالبان خود به جنگ منجر می‌شود.

گروه

XS
SM
MD
LG