لینک های دسترسی

Breaking News

ثبت دو واقعه تازه مثبت پولیو در کابل و پکتیکا


وزارت صحت عامۀ افغانستان می گوید یک واقعه در ناحیه هشتم شهر کابل و واقعه دومی در ولسوالی برمل پکتیکا شناسایی شده است.

وزارت صحت عامۀ افغانستان از شناسایی دو واقعه مثبت پولیو در شهر کابل و ولایت پکتیکا خبر داد.

میوند مسؤول افهام و تفهیم معافیت کتلوی وزارت صحت عامه در مصاحبه با صدای امریکا گفت که یک واقعه در ناحیه هشتم شهر کابل و واقعه دومی در ولسوالی برمل پکتیکا شناسایی شده است.

او افزود که این طفل 13 ماهه پسر تمام واکسین‌ها را نیز گرفته است و بیماری سوارخ قلب نیز دارد.

میوند گفت"فعلاً تحقیقات در مورد کیس کابل تا یک حدی رسیده و ما طفل را مکمل ارزیابی کردیم و طفل بیماری‌های دیگری هم دارد و ما شک داریم که ممکن سیستم معافیتی طفل ضعیف باشد و مشکل در سیستم معافیتی طفل باشد که ما آن را تحقیقات می‌کنیم و تا وقتی که تحققاتی جنیتیکی واقعه نیامده پیش از آن در مورد آن اظهار نظر که چرا این واقعه به میان آمده مشکل است".

به گفتۀ میوند، با وجودی که در شهر کابل در سه سال گذشته واقعه مثبت وجود نداشت؛ اما بررسی‌های که صورت گرفته بود، در میان 47 ولسوالی که خطر بیشتر ویروس پولیو را دارد، یکی هم شهر کابل است.

میوند گفت که معافیت کتلوی سه روند کمپاین پولیو را در فاصله کم در شهر کابل تطبیق خواهد شد تا خطر ویروس پولیو کمتر شود.

آخرین واقعه مثبت پولیو، قبل از این واقعۀ تازه در سال 2013 در کابل ثبت شده بود.

مسؤول افهام و تفهیم وزارت صحت عامه گفت، طفل دومی نیز پسر است و در ولسوالی برمل پکتیکا به دلیل مشکلات امنیتی و تخنیکی هیچ دوز واکسین را نگرفه است که به همین دلیل به مرض پولیو مبتلا گردیده است.

او گفت"در ولسوالی برمل ما مشکلاتی داشتیم و توقع آن را داشتیم که شاید واقعه‌ای در آن جا تثبیت گردد".

میوند افزود که در ولسوالی برمل رفت‌وآمد با وزیرستان شمالی وجود دارد که واقعات بسیار زیاد پولیو در وزیرستان شمالی نیز دیده شده است.

به گفتۀ میوند، ولسوالی برمل از جمله چند ولسوالی‌هایِ کشور است که از نگاه نظارت مشکلاتی در آن وجود دارد.

او گفت که در سال گذشته هیچ واقعه مثبت در ولایت پکتیکا دیده نشده بود؛ اما خطراتی را که معافیت کتلوی بررسی کرد، واقعه مثبت ثبت گردید.

از اغاز سال روان میلادی تا کنون هشت واقعۀ مثبت پولیو در افغانستان شناسایی شده است.

آغاز سومین کمپاین سرتاسری پولیو

سومین کمپاین سرتاسری پولیو فردا در 34 ولایت کشور آغاز و برای مدت پنج روز ادامه می‌بابد.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه به خبرنگاران گفت که در این کمپاین 5،9 میلیون طفل توسط بیشتر از 67 هزار کمپاینر واکسین پولیو را اخذ می‌کند.

او گفت که چالش‌هایی در برابر واکسین پولیو در بعضی از مناطق وجود دارد؛ اما به کمک علما، متنفذین قوم و آگاهی‌دهی از طریق رسانه‌ها تلاش می‌کند تا همۀ اطفال زیر سن پنج سال واکسین پولیو را در همه نقاط کشور اخذ کنند.

وزیر صحت عامه از تمام کمپاینران پولیو خواست تا واکسین را به صورت درست آن تطبیق کنند و این پروسه با نظارت وشفافیت کامل به پیش برود.

بازماندن شماری اطفال از واکسین پولیو

مسؤولین معافیت کتلوی وزارت صحت عامه می‌گویند، در کمپاینی که فردا آغاز می‌شود، ممکن بیش از دو صد هزار طفل نتوانند که واکسین پولیو را بگیرند.

میوند مسؤول افهام و تفهیم وزارت صحت عامه گفت "به اساس ارزیابی‌های که ما کردیم در این کمپاین در حدود 285 هزار طفل در نقاط مختلف از واکسین باز بمانند".

او افزود که این اطفال به سبب ادامه درگیری‌ها، مسدود بودن راه‌ها به سبب درگیری‌ها، ناامنی‌ها و مخالفت مخالفین دولت در بعضی از نقاط مانع تطبیق کمپاین پولیو خواهد شد.

به گفتۀ وی، این تعداد اطفال در برخی از ولسوالی‌های ننگرهار، هلمند، کندز، کنر و لغمان از واکسین باز خواهند ماند.

XS
SM
MD
LG