لینک های دسترسی

Breaking News

لوی درستیز پاکستان برای تقویت روابط به چین رفت


جنرال عاصم منیر، لوی درستیز اردوی پاکستان در یک سفر رسمی چهار روزه روز جمعه ۲۸ اپریل (هشتم ثور) وارد بیجینگ شد.

جنرال منیر در این دیدار با مقامات نظامی و دیگر رهبران چین در مورد افزایش همکاری‌های نظامی بین دو کشور گفتگو کرده است.

خبرگزاری شینهوای چین گزارش داد که این مقام ارشد نظامی پاکستان با ژانگ یوکیسا، رییس کمیسیون نظامی مرکزی چین دیدار کرده و گفته که روابط دو کشور ثابت است.

در گزارش به نقل از ژانگ یوکیسا آمده است: "بدون توجه به اینکه اوضاع بین‌المللی چگونه تغییر می‌کند، چین همیشه در دپلوماسی منطقه‌ای خود به پاکستان اولویت داده است."

همچنان در این گزارش آمده است که اردوی پاکستان "همکاری واقعی" خود را با چین بیشتر خواهد کرد و در کنار هم از منافع مشترک دو کشور و امنیت و ثبات منطقه محافظت خواهد کرد.

جنرال منیر همچنان به فرماندهی عمومی اردوی آزادی‌بخش خلق چین رفته و با فرماندهان نظامی آن کشور گفتگوی مفصل داشته است.

دفتر مطبوعاتی اردوی پاکستان اعلام کرد که در این دیدار مسایل امنیتی و همکاری‌های نظامی دوجانبه مورد بررسی قرار گرفته است.

در این حال، علی سرور نقوی، دپلومات سابق پاکستان به صدای امریکا گفت که این نشست برای اردوی دو کشور مهم است و در مورد امنیت آن دسته از شهروندان چینی در پاکستان نیز بحث خواهد شد که در بیشتر پروژه‌های این کشور کار می‌کنند.

چین سال گذشته پس از کشته‌شدن سه آموزگار چینی در یک حمله، بر متحد دیرینه خود پاکستان فشار را افزایش داد.

در آن زمان، وزارت امور خارجه چین از پاکستان خواسته بود تا امنیت شهروندان چینی را در این کشور تضمین کند و به زودی کسانی را که در قتل سه آموزگار چینی دست داشتند، به پای میز عدالت بکشاند.

وزارت امور خارجه چین بدون ارایه توضیحات بیشتر گفته بود: "خون قربانیان چینی نباید هدر رود و مسوولان این حادثه بهای آن را خواهند پرداخت."

این حمله در مقابل دروازه انستیتوت چین در کراچی زمانی رخ داد که یک مهاجم انتحاری مواد منفجره همراهش را در مقابل بس کارمندان چینی را منفجر کرد.

رئیس این انستیتوت نیز در میان کشته‌گان آن رویداد بود. در آن حمله یک راننده پاکستانی و یک آموزگار دیگر چینی زخمی شدند.

همکاری نظامی چین و پاکستان

پاکستان با خرید ۲۵ فروند جت جنگی J-10 از چین موافقت کرده است که ۱۲ فروند آن قبلاً به پاکستان داده شده و بقیه نیز ممکن است در این نشست مورد بحث قرار گیرد.

پاکستان همچنین خواهان خرید تانک و تسلیحات دیگر از چین برای اردوی خود است و در دیدار مقامات دو کشور در مورد هشت زیردریایی نیز صحبت خواهد شد که قرار بود چهار عدد آن در پاکستان و چهار زیردریایی دیگر در چین ساخته شود.

نعیم خالد لودهی، جنرال بازنشستۀ اردوی پاکستان، در گفتگو با بخش اردوی صدای امریکا گفت که بسیاری از کشورها به جای ایالات متحده خواهان شراکت با چین استند و پاکستان نیز باید از این فرصت استفاده کند.

او افزود: "ایالات متحده از هند برای مقابله با چین حمایت می‌کند که به نفع ما نیست. همچنان آنها نمی‌خواهند یک حکومت طالبان در افغانستان وجود داشته باشد که به نفع ما هم نیست، بنابر این پاکستان باید خودش تصمیم بگیرد و شاید در مورد این موضوعات با مقامات چینی صحبت شود."

گرچه چین و پاکستان از چندین دهه به این طرف روابط گسترده و استراتیژیک با هم داشته ‌اند، اما این دو کشور ۲۰۱۶ را، سال گسترش روابط دپلوماتیک با یکدیگر اعلام کرده اند.

XS
SM
MD
LG