لینک های دسترسی

Breaking News

پس از حملۀ انتحاری در کراچی، بیجینگ استادان چینی را از پاکستان فرا خواند


رسانه‌های پاکستانی گزارش داده اند که پس از حملۀ انتحاری بر موتر حامل استادان چینی در شهر کراچی، بیجینگ تصمیم گرفته است تا استادان چینی را از پاکستان فرا بخواند.

در حملهٔ انتحاری مرگبار ۲۶ اپریل که توسط یک زن در دروازهٔ ورودی انستیتوت چینی مرتبط با پوهنتون کراچی صورت گرفت، پنج نفر، به شمول سه استاد چینی، کشته شدند.

مسوولیت آن حمله را گروه آزادی بلوچ بر عهده گرفت.

شبکۀ خبری جیو پاکستان به نقل از ناصرالدین، مسوول انستتیوت کنفوشیس، نوشته که گفته است: "تنها از پوهنتون کراچی نه، بلکه از پوهنتون‌های دیگر نیز استادان چینی فرا خوانده شده اند."

این در حالی است که سروش حشمت لودهی، رییس پوهنتون ان‌ای‌دی (NED) پاکستان گفته است که استادان چینی این موسسۀ تحصیلی پاکستان را ترک کرده اند.

او افزود که قنسولگری چین در شهر کراچی به این پوهنتون وسایط نقلیه را فرستاده و در حدود ۱۴ استاد چینی را انتقال داد.

آقای لودهی افزود که این استادان به محصلین، زبان و فرهنگ چین را تدریس می‌کردند.

چین تحت پروژهٔ ۵۴ میلیارد دالر "دهلیز اقتصادی چین-پاکستان" در بخش زیربنا و انرژ‌ی در بلوچستان سرمایه گذاری هنگفتی کرده است. اما این پروژه، شهروندان چین مستقر در پاکستان را در مقابل جدایی طلبان بلوچ قرار داده است، بلوچ‌های که می‌گویند حکومت پاکستان از منابع طبیعی این ایالت استفاده می‌کند، اما در بخش ایجاد زیربنا‌ها کوتاهی کرده است.

گروه آزادی بلوچ هشدار داده است که حملات بیشتری را علیه اهدف چین راه اندازی خواهد کرد.

بیجینگ پیش از این از حکومت پاکستان خواسته بود تا امنیت شهروندان این کشور را تامین کند.

بر اساس گزارش‌ها، در پاکستان در حدود پنج انستتیوت فرهنگی چینی فعالیت دارد که در آن در حدود ۳۰۰۰۰ محصل مصروف فراگیری زبان چینی اند.

با آنهم، بیجینگ و اسلام‌آباد در مورد بیرون شدن این استادان تا اکنون اظهار نظر نکرده اند.

گزارش رادیو دیوۀ صدای امریکا

XS
SM
MD
LG