لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: نگذاشتم طالبان و حامیان شان قادر به تحقیر رییس جمهور افغانستان شوند


محمد اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان تقریباً یک سال پس از خروج‌اش از آن کشور از تصمیم خود دفاع کرده گفته که به خاطری کشورش را ترک کرد که طالبان نتوانند بار دیگر رییس جمهور افغانستان را تحقیر کنند.

به تاریخ ۱۵ اگست سال ۲۰۲۱، غنی و همسرش یکجا با شماری از مسوولان و کارکنان ریاست جمهوری سوار بر هلیکوپترها افغانستان را ترک کردند و لحظاتی بعد طالبان وارد ارگ شدند.

غنی در تازه‌ترین مصاحبه با شبکۀ تلویزیونی سی‌ان‌ان که روز یکشنبه ۱۴ اگست (۲۳ اسد) نشر شد، گفته است که محیط اطرافش در ارگ برایش مصوون نبود و به گفتۀ او به "یکی از آشپز‌های ارگ ۱۰۰ هزار دالر پیشنهاد شده بود تا در بدل آن وی را مسموم" کند.

این نخستین بار است که رییس جمهور پیشین افغانستان ادعا کرده است که برای یکی از آشپز های ارگ پول پیشنهاد شده بود تا وی را در بدل پول مسموم کند.

محمد اشرف غنی در این مصاحبه گفت که هرگز از مرگ نترسیده و دلیل خروجش از افغانستان این بوده است که "به طالبان و حامیان آنان یکبار دیگر مسرت تحقیر کردن یک رییس جمهور افغانستان " را ندهد.

رییس جمهور پیشین افغانستان در مصاحبه با سی‌ان‌ان ادعاهایی را رد کرد که گویا وی هنگام خروج از افغانستان ۱۶۹ میلیون دالر را با خود برده است.

سرمفتش ویژۀ ایالات متحده در امور بازسازی افغانستان (سیگار) چند روز پیش با نشر گزارشی گفت که انتقال این مقدار پول با هیلیکوپترهای حامل آقای غنی و همراهانش غیر محتمل به نظر می‌رسد.

در گزارش سیگار آمده است که با درنظرداشت ماهیت شتابزدۀ خروج غنی و همراهانش و محدودیت‌های عملیاتی طیاره‌ها به ویژه ظرفیت وزن قابل حمل و اظهارات شاهدان "چیزی اندکی بیش از ۵۰۰ هزار دالر" پول نقد در هلیکوپترهای حامل رییس جمهور و همکارانش وجود داشته است.

رییس جمهور پیشین افغانستان در این مصاحبه توافقنامۀ صلح امریکا با طالبان را فاجعه‌بار خوانده و گفت که در این روند، همه اصول یک مذاکره نقض شده و مذاکرات امریکا با طالبان، به گفتۀ وی، آگنده از کاستی‌های فراوان بود.

او گفت: "باید این توافقنامه مشروط می‌بود، اما نه تنها شرایط مندرج در این توافقنامه عملی نشد، بلکه شریک ما، حکومت ایالات متحده، به صفت تطبیق کنندۀ توافقنامۀ طالبان بر ما مبدل شد. با قطع کمک‌ها و هر گونه فشاری که متصور است، ما را تهدید کرد تا بیش از ۵۰۰۰ بی‌عاطفه‌ترین جنایتکاران را رها کنیم."

پس از امضای توافقنامۀ صلح میان ایالات متحدۀ امریکا و طالبان که در فبروری ۲۰۲۰ در دوحه، پایتخت قطر، امضا شد، حکومت افغانستان بیش از ۵۰۰۰ زندانی طالبان از بند رها کرد.

محمد اشرف غنی، چند روز پیش در مصاحبه با شبکۀ نشراتی افغان بار ملامت سقوط جمهوریت را به دوش "دست‌های متعدد" به ویژه زلمی خلیلزاد، نمایندۀ پیشین ایالات متحده برای مصالحۀ افغانستان، و عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای مصالحۀ ملی افغانستان، انداخت.

تا کنون زلمی خلیلزاد و عبدالله عبدالله در پیوند به اظهارات اخیر محمد اشرف غنی واکنش نشان نداده اند.

با آنکه از سقوط جمهوریت و مسلط شدن طالبان بر افغانستان یکسال سپری می‌شود، حکومت طالبان هنوز هم با بحران مشروعیت در تقلا است و تا کنون هیچ کشور جهان حکومت این گروه را به رسمیت نشناخته است.

جامعۀ بین‌المللی به ویژه ایالات متحده تاکید کرده است که پیش از آنکه در مورد به رسمیت شناختن گروه طالبان غور شود، این گروه باید به حقوق بشری افغان‌ها به ویژه حقوق زنان، دختران و اقلیت‌ها احترام گذاشته و حکومت همه‌شمول را شکل دهد.

XS
SM
MD
LG