لینک های دسترسی

Breaking News

سقط جنین؛ موضوع داغ و سرنوشت‌ساز در انتخابات میان دوره‌ای امریکا


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده مصمم است که در صورت پیروزی حزبش در انتخابات آینده، حق دسترسی به سقط جنین را به قانون تبدیل کند.

سقط جنین به یکی از مسایل داغ و مهم در انتخابات میان دوره‌ای هشتم نومبر در ایالات متحده مبدل شده است و هر دو حزب اصلی -جمهوریخواه و دموکرات - در این خصوص مواضع مخالف دارند.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده مصمم است که در صورت پیروزی حزبش در انتخابات آینده، حق دسترسی به سقط جنین را به قانون تبدیل کند.

بایدن روز سه شنبه ۱۸ اکتوبر (۲۶ میزان) با اشاره به انتخابات میان دوره ای گفت: "ما تنها ۲۲ روز تا مهمترین انتخابات تاریخ کشور ما فاصله داریم. به نظر من، حداقل در تاریخ معاصر ما. انتخاباتی که در آن گزینه و خطرات کاملاً واضح است، به خصوص وقتی موضوع حق انتخاب در میان باشد."

سیاستمداران امریکایی روی یک موضوع توافق دارند و آن اینکه در سه هفتۀ آینده، امریکایی‎ها بزرگترین تصمیم را در عرصه سیاست کشور شان می‌گیرند.

نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که دسترسی به حق سقط جنین در فهرست موضوعاتی است که رای‌دهندگان را تشویق می‌کند تا در مورد انتخاب شان فکر کنند، زیرا قرار است آنان برای انتخاب کردن تمام ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان و ۳۴ عضو مجلس سنا به پای صندوق‌های رای بروند.

حزب دموکرات رییس جمهور بایدن با حکم محکمه عالی ایالات متحده مخالف است که در ماه جون فیصله کرد که ایالت‌های امریکا خود در مورد حق سقط جنین تصمیم بگیرند.

بر خلاف دموکرات‌ها، جمهوری خواهان عموماً خواهان دسترسی محدود یا عدم دسترسی به سقط جنین اند.

کارول توبیاس رییس "کمیته ملی حق زندگی"، نهاد مخالف حق سقط جنین می‌گوید که تا حد ممکن تلاش می‌کند تا زندگی انسان نجات یابد.

خانم توبیاس به صدای امریکا گفت: اما صادقانه بگویم، حتا اگر یک ایالت اجازۀ سقط جنین می‌دهد، باز هم فکر می کنم که در آینده نزدیک، سقط جنین غیرقابل تصور خواهد بود و زنان ... این کار را انجام خواهند داد."

این موضوع همچنان بر بعضی از رقابت‌های کلیدی، مانند رقابت نزدیک بین سنای ایالات متحده مانند ایالت جورجیا، مسلط شده است.

موضوع سقط جنین در برخی از حوزه‌های انتخاباتی سنای امریکا، از جمله ایالت جورجیا، سرنوشت ساز شده است.

هرشل واکر، نامزد جمهوری‌خواه برای مجلس سنا از ایالت جورجیا موقف خود را در این مورد چنین توضیح داد: "من یک مسیحی هستم و من به زندگی عقیده دارم و به مردم این را می‌گویم: جورجیا ایالتی است که به زندگی انسان‌ها احترام می‌گذارد. و من سناتوری خواهم بود که از زندگی محافظت خواهم کرد."

آقای واکر ادعاهایی را رد کرد که گویا او در ۲۰۰۹ به دوست دختر پیشین اش پول سقط جنین پرداخته است.

اشلی کرزینگر، ریيس نهاد صحی کایزر می گوید که دسترسی به سقط جنین به موضوعی بسیار داغ برای دموکرات ها تبدیل شده بود.

او گفت: "آنچه از این موضوع می دانیم این است که تقریباً نیمی از رای دهندگان دموکرات داریم که می گویند به دلیل قضیه دابز ( قضیه مشهور محکمه فدرال در مورد حق سقط جنین) انگیزۀ بیشتری برای رای دادن دارند. و بخش بیشتری از آنان گفتند که این موضوع شماره یک برای آنهاست و می‌خواهند نامزدها نیز در مورد آن صحبت کنند. بنابراین به نظر می ‌رسد که دموکرات ها بیشترین انگیزه را برای رای دادن دارند."

کاملا هریس، معاون رییس جمهور ایالات متحده در مبارزات انتخاباتی این هفته در ایالت کالیفورنیا، گفت که این موضوع، فراتر از ایالات متحده طنین انداز است.

خانم هریس گفت: "وقتی به دولت‌های خودکامه در سراسر جهان فکر می‌کنیم که می‌توانند به مردم خود دیده و بگویند: 'خوب، شما می‌خواهید امریکا و حقوق آن را به عنوان نمونه‌ سر مشق قرار دهیم. خوب، ببینید چه کار کردند. ' بنابراین، آنچه اخیراً درینجا اتفاق می‌افتد، همواره بر همه زنان در سراسر دنیا تاثیر خواهد گذاشت."

رای گیری زودهنگام در سراسر ایالات متحده آغاز شده است و نمایندگانی را که امریکایی ها در اوایل ماه نومبر انتخاب می کنند، این قدرت را خواهند داشت که سرنوشت حق سقط جنین را برای سال‌های آینده شکل دهند.

XS
SM
MD
LG