لینک های دسترسی

Breaking News

نزدیک به ۸۰ هزار نفر در آلمان به حمایت از زنان در ایران مظاهره کردند


پولیس آلمان روز شنبه ۲۲ اکتوبر (۳۰ میزان) گفت که نزدیک به ۸۰ هزار نفر در برلین برای همبستگی به اعتراضات در ایران که رهبری آن را زنان بر عهده دارند، مظاهره کردند.

اعتراضات در ایران پس از آن آغاز شد که مهسا امینی به دلیل آنچه که بی‌حجابی عنوان شده، از سوی پولیس "گشت ارشاد" توقیف و سپس در نظارت پولیس جان باخت. طی این اعتراضات ده‌ها نفر کشته و صدها نفر دیگر بازداشت شده اند.

در همین حال، لیزا پاس، رهبر حزب سبز آلمان، در تویتی گفته است که "امروز هزاران نفر همبستگی‌شان را به زنان جسور و مظاهره کنندگان در ایران به نمایش گذاشتند." خانم پاس خطاب به زنان معترض در ایران همچنین گفت: "ما با شما استیم."

معترضان که بیرق‌های کردها را نیز با خود حمل می‌کردند، شعارهای "زن، زندگی و آزادی" را سر دادند.

مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از شهر سقز به تهران سفر کرده‌ بود، به تاریخ ۲۲سنبله توسط پولیس گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پولیس گشت ارشاد، مشهور به" بازداشتگاه وزرا" منتقل شد. او ساعاتی بعد با امبولانس به شفاخانۀ کسرا برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و به تاریخ ۲۵ سنبله جان باخت.

امینی به دلیل آنچه که بی‌حجابی عنوان شده، از سوی پولیس "گشت ارشاد" توقیف و مرگ وی موجب اعتراضات گسترده نه تنها در داخل ایران بلکه در بسیاری از کشورهای جهان شده است.

در جریان بیش از شش هفتهٔ گذشته،‌ زنان جوان بیشتر مظاهرات را بر ضد حکومت ایران راه اندازی کرده اند. زنان معترض نه تنها چادر‌های‌شان را از سر دور کردند، بلکه شعارهایی بر ضد حکومت ایران و قوای امنیتی آن کشور سر دادند.

اما در عین حال، حکومت ایران اعتراضات را به طور گسترده سرکوب کرده است. به گفتهٔ دیدبان حقوق بشر ایران مستقر در اسلو، پایتخت ناروی، دست کم ۱۲۲ نفر به شمول کودکان در جریان سرکوب اعتراضات در ایران کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG