لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان و پاکستان برای محو پولیو مشترکأ مبارزۀ می‌کنند


تصویری وزارت صحت عامه افغانستان از جریان جلسۀ مشترک مسوولان در کابل در مورد مبارزه مشترک با پولیو

وزارت صحت عامه افغانستان، می‌گوید مقام‎های افغانستان و پاکستان توافق کرده اند تا برای محو مرض پولیو یا فلج اطفال مشترکأ مبارزه نمایند.

وزارت صحت عامه افغانستان دریک اعلامیه گفته است، که با وجود افزایش تنش‌های سیاسی میان افغانستان و پاکستان، مقام‌های صحی دو کشور، توافق کرده اند تا برای از بین بردن ویروس فلج اطفال، مشترکأ تلاش کنند.

در اعلامیه‌ای که از سوی وزارت صحت عامه افغانستان، نشر شده، آمده است " مسؤولان تیم‌های محو پولیو در افغانستان و پاکستان توافق کرده اند که به دور از هرنوع تنش سیاسی، متحدانه در برابر این مرض مبارزه کنند".

وزارت صحت عامه افغانستان گفته است که این کشور از هرگونه فرصت و امکانات در جهت محو مرض فلج اطفال یا پولیو استفاده می‌کند تا در آینده هیچ طفل افغان به این مرض مبتلا نشود.

افغانستان، پاکستان و نیجریا، تنها سه کشور دنیا اند که هنوز ویروس فلج اطفال یا پولیو در آن وجود دارد و صحت کودکان را تهدید می‌کند.

توافق روی مبارزه مشترک با پولیو، پس از جلسۀ مشترک به روز سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری، در کابل با حضور مسوولان صحی افغانستان و پاکستان و نمایندگان سازمان صحی جهان، یونیسف و بنیاد بیل و میلدا گیتس، صورت گرفت.

از آغاز سال جاری میلادی تا اکنون سه واقعۀ مثبت پولیو در ولایت‌های کندهار، هلمند و کندزافغانستان به ثبت رسیده است.

مقام‌های معافیت کتلوی در ولایت کندز، می‌گویند پس از شش سال، نخستن واقعۀ مثبت پولیو در ولسوالی دشت ارچی، این ولایت در سال جاری میلادی، به ثبت رسیده است.

در سال ۲۰۱۶ میلادی، سیزده مورد واقعۀ مثبت فلج اطفال یا پولیو در سراسر افغانستان به ثبت رسیده بود که هفت مورد آن در میان کودکان مهاجر وزیرستانی ساکن در ولسوالی برمل ولایت پکتیکا بود.

XS
SM
MD
LG