لینک های دسترسی

Breaking News

نظامیان افغان ولسوالی کران و منجان بدخشان را از طالبان گرفتند


ولسوالی کران و منجان بدخشان در شمال‌شرق افغانستان پس از نزدیک به دو ماه از ادارۀ گروه طالبان بیرون شده و کنترول آن را نظامیان افغان دوباره بدست گرفته اند.

نیک ‌محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان روز چهارشنبه ۱۱ سپتمبر (۲۰ سنبله) به رادیو آشنا - صدای امریکا گفت که پس از چندین روز درگیری، نیروهای پولیس محلی در همکاری با مردم موفق شده اند طالبان را از این ولسوالی برانند.

آقای نظری افزود: "قیام مردمی بر علیه طالبان در این ولسوالی صورت گرفته بود... این ولسوالی صبح امروز (چهارشنبه) به تصرف نیروهای امنیتی و مردمی افتاد. طالبان تلفات دارند اما تاهنوز جزییات اش معلوم نیست، یک تانک زرهی‌شان و شماری رنجرها و دهشکه‌های طالبان را پس گرفته اند و طالبان از ساحه متواری شده اند."

وزارت دفاع ملی افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است که این ولسوالی در پی قیام مردم محل و در همکاری با نیروهای امنیتی و دفاعی افغان از وجود طالبان پاکسازی شده است.

مقام‌های امنیتی بدخشان می‌گویند که قرار است نیروهای بیشتری برای تامین امنیت این ولسوالی اعزام شود.

ثنا الله روحانی، سخنگوی پولیس بدخشان گفت: "مردم بیرق دولت افغانستان را به اهتزاز در آوردند و برای فعلا وضعیت در کنترول است. تلاش داریم با ارسال نیروهای تازه نفس به دیگر ولسوالی‌های ولایت بدخشان عملیات خود را ادامه بدهیم."

ولسوالی کران‌ و منجان بدخشان دو ماه پیش در دوم ماه اسد سال جاری به تصرف طالبان درآمده بود و طالبان در این دو ماه کنترول معدن لاجورد این ولسوالی را نیز در اختیار داشتند.

در یک هفته گذشته این سومین ولسوالی بدخشان است که نظامیان افغان ادارۀ آن را از اختیار طالبان گرفته اند.

در روزهای گذشته نیروهای امنیتی و دفاعی افغان توانستند جنگجویان طالبان را پس از چهار-پنچ سال از ولسوالی‌های یمگان و وردوج این ولایت دور برانند و مراکز این ولسوالی‌ها را به کنترول خود بگیرند.

XS
SM
MD
LG