لینک های دسترسی

Breaking News

مقام‌ها: طالبان یک ولسوالی را در بدخشان تصرف کردند


مقام‌های ولایت بدخشان می‌گویند که ولسوالی کران و منجان ولایت بدخشان پس از یک هفته درگیری میان طالبان و نظامیان افغان سر انجام روز گذشته به گونه کامل به تصرف جنگجویان گروه طالبان در آمد.

به گفته مقام‌های محلی ولایت بدخشان، طالبان روز گذشته ساختمان ولسوالی و فرماندهی کران و منجان این ولایت را تصرف کرده و پس از این ارتباط تلفونی با ولسوال و فرمانده پولیس این ولسوالی قطع شده است.

ذکریا سودا، والی بدخشان به صدای امریکا گفت که طالبان با نیروی عظیم بر این ولسوالی یورش بردند و ابتدا معدن لاجورد را که به گفتۀ وی سرشارترین معدن لاجورد در بدخشان است تصرف کرده و سپس کنترول مرکز ولسوالی را در دست گرفتند.

والی بدخشان گفت که هنوز هم نیروهای دولتی در ساحات اطراف این ولسوالی مستقر بوده و منتظر رسیدن نیروی اضافی اند تا دوباره آن را از چنگ طالبان تصرف کنند.

مقام‌های محلی بدخشان می‌گویند که در جریان یک هفته درگیری در این ولسوالی ۲۰ جنگجوی طالب کشته شده اند، اما در مورد تلفات قوای افغان اطلاعاتی ارایه نمی‌کنند. اما طالبان ادعا کرده اند که در این درگیری تلفات زیادی بر نظامیان افغان وارد کرده اند.

برخی اعضای شورای ولایتی بدخشان ادعا دارند که با سقوط ولسوالی کران و منجان، نزدیک به ۸۰ نیروی خیزش مردمی در این ولسوالی به گروه طالبان پیوسته اند.

ناجی نظری، عضو شورای ولایتی بدخشان به صدای امریکا گفت: "کران و منجان یک هفته پیش سقوط کرده بود و امروز صبح به صورت کامل به تصرف طالبان درآمد و اول طالبان بر معادن لاجورد یورش برده و کنترول انرا بدست گرفتند و سپس تمام ساحات این ولسوالی را در اختیار گرفته اند".

ولسوالی کران ومنجان در فاصله ۱۵۰ کیلومتری بدخشان است که بزرگترین معادن لاجورد افغانستان نیز دراین ولسوالی موقعیت دارد.

XS
SM
MD
LG