لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون انتخابات افغانستان 'ابطال آرای کابل' را رد کرد


انتخابات پارلمانی افغانستان با ادعاهای گسترده تقلب روبرو بوده است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی مبنی بر ابطال آرای انتخابات پارلمانی کابل را رد کرده است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی، روز پنجشنبه (۱۵ قوس) اعلام کرد که به دلیل موجودیت گزارش‌های مستند از تخطی‌های انتخاباتی، تمامی آرای کابل را باطل کرده است.

این کمیسیون گفت که به دلیل سوء مدیریت، نقص قوانین، لوایح و طرزالعمل‌های انتخاباتی و ارتکاب جرایم و تخلفات گسترده، شماری از مسولان انتخاباتی نیز از وظایف شان برکنار و جریمه نقدی شده اند.

ولی ساعاتی پس از آن، مقامات کمیسیون انتخابات افغانستان این تصمیم را "غیرقانونی" و توام با "انگیزه‌های سیاسی" خواندند.

عبدالعزیز ابراهیمی، سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان به صدای امریکا گفت که کار شمارش آرا کماکان ادامه دارد و نتایج ابتدایی ولایت کابل نیز بزودی اعلام خواهد شد.

آقای ابراهیمی گفت: "تصمیم (ابطال آرای کابل) کاملا خلاف قانون، غیرمنصفانه و برخورد سلیقوی با یک روند ملی است. این تصمیم، برخلاف اراده مردم و برخلاف خواست یک میلیون شهروند افغانستان است که در کابل رای دادند و بی احترامی به خون شهدای قوای مسلح ما است."

کمیسیون شکایات انتخابات افغانستان گفته است که آن‌ها حدود سه هزار شکایت را در کابل بررسی کرده اند که نشان می‌دهد تخطی‌های جدی در جریان برگزاری انتخابات صورت گرفته است.

با این حال، سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان به صدای امریکا گفت که این اسناد "موجه و مدار اعتبار نیست".

او افزود: "مشکلات وجود داشته، ما این را رد نمی‌کنیم، ولی نه به آن پیمانه که تمام یک روند ملی زیر سوال برده شود."

​انتخابات پارلمانی افغانستان با ادعاهای گسترده تقلب و تخطی روبرو بوده و اعلام نتایج آن، به دلیل ادامه بررسی‌ تخطی‌های انتخاباتی، چندین بار با تاخیر روبرو شده است.

تا حالا، کمیسیون انتخابات افغانستان تنها توانسته نتایج ابتدایی ۲۰ ولایت را اعلام کند.

XS
SM
MD
LG