لینک های دسترسی

Breaking News

تحقیق جرایم جنگی در افغانستان؛ مقامات افغان و محکمهٔ هاگ دیدار کردند 


سارنوالان محکمهٔ بین المللی جرایم برای بحث روی اتهامات جرایم جنگی در افغانستان با مقامات افغان در هاگ دیدار کردند.

محکمهٔ بین المللی هاگ با نشر اعلامیه‌ای امروز نهم می (۱۹ ثور) گفت که فاتو بنسوده، سارنوال ارشد این محکمه با وزیر خارجه و وزیر عدلیهٔ افغانستان مباحث "سازنده‌ای" داشتند.

خانم بنسوده سال گذشته در مورد اتهامات جرایم جنگی و جرایم علیه بشریت که از سال ۲۰۰۳ به اینسو توسط جوانب دخیل در جنگ افغانستان، به شمول نیروهای دولتی، گروه طالبان، سایر گروه‌های مسلح و نیروهای به رهبری ایالات متحده صورت گرفته است، تحقیقات را آغاز کرد.

ادارهٔ دونالد ترمپ،‌ رییس جمهور پیشین ایالات متحده فوراً بر این سارنوال محکمهٔ هاگ تعزیرات وضع کرد، اما جو بایدن، رییس جمهور کنونی این کشور در ماه اپریل این تصمیم را باطل اعلام کرد.

در اعلامیه آمده است که ملاقات روز جمعه به دنبال تقاضای ماه مارچ سال گذشتهٔ افغانستان صورت گرفت که در آن از محکمه خواسته شده بود تا تحقیقات‌اش را به تعویق بیندازد، زیرا افغانستان نیز تحقیقات خودش را در این خصوص راه اندازی کرده بود.

محکمهٔ هاگ گفته است که هیات افغان تعهد کرده است که برای حسابده قرار دادن آنانی که دست به قساوت زده اند با این محکمه کار کند.

در اعلامیه از خانم بنسوده نقل شده که گفته است: "من به شجاعت و مقاومت مردم افغانستان حسن‌نظر دارم؛ مردمی که با ناملایمات بزرگ ده‌ها جنگ و خشونت مقاومت کرده اند. آنان شایستهٔ عدالت محسوس بدون تاخیر اند."

محمد حنیف اتمر، وزیر خارجۀ افغانستان ضمن تاریخی خواندن این ملاقات گفت: "در این لحظهٔ حیاتی برای آیندهٔ کشور ما، پیشرفت‌های ترغیب کننده‌ای در واضح ساختن راه به جلو داشته ایم تا اطمینان حاصل شود که هیچ جرمی بدون مجازات نماند."

فضل احمد معنوی، وزیر عدلیهٔ افغانستان در صفحهٔ فیسبوک‌ خود نگاشته است: "دولت افغانستان به‌ منظور رسیدگی به جرایمی که پس از شمولیت افغانستان (۳۰۰۳) به محکمهٔ بین‌المللی جزایی در کشور رخ داده و به‌هدف جلوگیری از وقوع چنین جنایات در آینده، در جریان گفتگوهای کنونی خواستار همکاری های دو جانبه و حمایت از سارنوالی محکمهٔ بین‌المللی جزایی گردید."

سارنوال بنسوده در ماه جون مسوولیت‌هایش را به کریم خان، وکیل حقوق بشری بریتانیایی خواهد سپرد.

محکمهٔ بین المللی هاگ در سال ۲۰۰۲ ایجاد شد تا عدالت را بر مجرمین جنگی تامین کند و این محکمهٔ متمم محاکم ملی کشورهای عضو است.

دیدار سارنوال ارشد محکمۀ بین‌المللی جرایم با این دو وزیر افغان در حالی صورت می‌گیرد که جنگ هنوز هم با شدت تمام در افغانستان جریان داشته و غیرنظامیان به گونۀ روزمره قربانی این جنگ می‌شوند.

XS
SM
MD
LG