لینک های دسترسی

Breaking News

اعضای تیم فوتبال بانوان افغانستان به پاکستان منتقل شدند


یک‌ ماه پس از مسلط شدن گروه طالبان بر افغانستان، شماری از اعضای تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان و خانواده‌های آنان روز چهارشنبه ۱۵ سپتمبر (۲۴ سنبله) به پاکستان منتقل شدند.

این گروه قرار بود ماه گذشته به بیرون از افغانستان منتقل شوند، اما یک منبع نزدیک به تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان به خبرگزاری فرانس پرس گفته است که حملۀ انتحاری در نزدیکی دروازۀ ورودی میدان هوایی مانع انتقال آنان شد.

سردار نوید حیدر، سفیر جهانی سازمان غیر دولتی "فوتبال برای صلح" مستقر در لندن گفته است که پس از دریافت تقاضا برای نجات این بانوان ورزشکار افغان از سوی یک سازمان غیردولتی دیگر مستقر در بریتانیا به عمران خان، صدر اعظم پاکستان، که زمانی ستارۀ مشهور ورزش کرکت بود، نامه نوشت و خواستار کمک در این زمینه شد.

تا کنون بیش از ۷۵ نفر از ورزشکاران و اعضای خانواده‌های آنان از مرز زمینی تورخم وارد پاکستان شده و قرار است حدود ۳۰ نفر دیگر نیز به زودی به آن کشور منتقل شوند.

خبرگزاری فرانس پرس گزارش داده است که این ورزشکاران و اعضای خانواده‌های شان مدت یک ماه در پاکستان به سر برده و سپس به کشور دیگری منتقل خواهند شد، اما تا کنون مشخص نشده است که آنان به کدام کشور خواهند رفت.

آقای حیدر گفت که این بانوان ورزشکار که اعضای تیم‌های زیر ۱۴ سال، ۱۶ سال و ۱۸ سال بودند، چادری به سر کرده و مرز افغانستان و پاکستان را پشت سر گذاشتند.

طالبان در رژیم قبلی شان بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ زنان و دختران را از ورزش منع کرده بودند و نشانه‌هایی وجود دارد که اینبار نیز همچو محدودیتی را وضع کنند.

پیش از این یک مقام ارشد طالبان به یک رسانۀ آسترالیایی گفته بود که ضرور نیست که زنان ورزش کنند، اما بشیر احمد رستمزی، رییس کمیتۀ تربیت بدنی و ورزش افغانستان روز سه شنبه گفت که رهبران ارشد طالبان هنوز هم سرگرم تصمیم‌گیری در مورد ورزش زنان اند.

فواد چوهدری، وزیر اطلاعات پاکستان با نشر پیامی در تویتر از بانوان ورزشکار افغان استقبال کرده است: "تیم فوتبال بانوان افغانستان را که از مرز تورخم [به پاکستان] رسیدند، خوش آمدید می‌گوییم. این ورزشکاران پاسپورت معتبر افغانستان و ویزای پاکستان را با خود دارند."

کم از کم ۷۵ عضو تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان و اعضای خانواده‌های آنان ماه گذشته به آسترالیا منتقل شدند.

XS
SM
MD
LG