لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت داخله: ۴۹ غیرنظامی در یک هفته در حملات طالبان کشته شدند


وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید که طالبان در یک هفتۀ گذشته بیش از ۳۶۰ حملۀ "تروریستی" را در نقاط مختلف افغانستان انجام داده اند که نزدیک به صد غیرنظامی در این حملات کشته و زخمی شده اند.

طارق آرین، سخنگوی این وزارت روز پنجشنبه ۱۰ سپتمبر (۲۰ سنبله) با فرستادن پیامی به خبرنگاران گفت که طالبان در ۲۲ ولایت افغانستان این حملات را انجام داده اند.

او افزود: "این حملات تروریستی ۴۹ غیرنظامی شهید و ۴۹ نفر را زخمی کرده است".

به گفتۀ وی، بیشترین تلفات به غیرنظامیان در ولایت‌های قندهار و زابل وارد شده است. بر اساس آمار وزارت داخلۀ افغانستان در قندهار ۱۷ کشته و ۱۱ زخمی و در زابل هشت کشته و ۴ زخمی ثبت گردیده است.

طالبان تا اکنون در این مورد چیزی نگفته اند.

نهادهای ملی و بین‌المللی از واردشدن تلفات سنگین به غیرنظامیان افغان در جریان جنگ‌ها، حملات انتحاری، انفجاری و هوایی ابراز نگرانی کرده اند.

فواد امین، مشاور حفاظت از غیرنظامیان، در مرکز غیرنظامیان در جنگ به صدای امریکا گفت که پابندنبودن طرفین جنگ به اصول بشردوستانۀ بین‌المللی، جنگ در نقاط پرجمعیت (روستاها)، تمرکز طرفین جنگ برای به دست‌آوردن هدف نظامی، بی‌توجهی به مصوونیت غیرنظامیان منجر به چنین تلفاتی می‌شود.

آقای امین افزود: "هیچ نوع یک میکانیزمی (وجود ندارد) افرادی که از حقوق بین‌المللی بشردوستانه و اصول جنگ منحرف می‌شوند و پابندی ندارند، اینها هیچ‌نوع تحت تعقیب قرار نمی‌گیرند".

به گفتۀ وی، طرفین جنگ در افغانستان بدون ارزیابی هدف، از هر نوع سلاح استفاده می‌کنند که منجر به تلفات غیرنظامیان و خسارات به مردم محل می‌شود.

حملۀ دیروز کابل

همچنان سخنگوی وزارت داخله گفت که در حملۀ دیروز بر کاروان حامل امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، ۱۰ غیرنظامی کشته و در حدود ۴۰ تن دیگر به شمول نظامیان زخمی شدند.

به گفتۀ وی، بر اساس بررسی پولیس، مواد انفجاری از نوعی بوده که پیش از این شبکۀ حقانی در حملات خود در افغانستان استفاده کرده است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز گفته است که بر اساس یافته‌های این نهاد در حملۀ دیروزکودکان و زنان نیز شامل قربانیان اند.

این کمیسیون، حمله در یک محل مزدحم غیرنظامی را مصداق جنایت جنگی خوانده و خواستار تحقیق و اجرای عدالت بر عاملان آن شده است.

مسوولیت این حمله را کسی به عهده نگرفت و طالبان دست‌داشتن به آن را رد کرد.

XS
SM
MD
LG