لینک های دسترسی

Breaking News

صدیقی: شبکۀ حقانی شورشگری را رهبری می کند


مقام‌های افغان می‌گویند که در رهبری شورشگری مخالفان دولت تغییرات رونما شده است

با آنکه ۵۰ روز از آغاز عملیات «شفق» می‌گذرد و نهادهای امنیتی این عملیات را پر دستاورد می‌خوانند؛ هنوز هم تحرکات گستردۀ مخالفان در ولایت‌های هلمند، ارزگان و زابل در جنوب، فاریاب و جوزجان در شمال، کندز و بغلان در شمال‌شرق و ننگرهار در شرق افغانستان وجود دارد.

وزارت داخلۀ افغانستان امروز اعلام کرد که در نتیجۀ عملیات شفق و سرکوب‌شدن طالبان و سایر شورشیان مسلح، در رهبری جنگ مخالفان بر ضد دولت تغییراتی به وجود آمده است.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که گروه‌های دهشت‌افگن طالبان، داعش، شبکه حقانی و القاعده در تبانی با هم در پی برهم زدن وضعیت امنیتی اند. او گفت "تمامی مسؤولیت فرماندهی طالبان را حقانی به عهده گرفته است."

از سوی دیگر نیویارک تایمز به تازه‌گی گزارش داده است که نیروهای امریکایی آهسته آهسته دوباره به میدان جنگ در افغانستان بر می‌گردند؛ اما نهادهای امنیتی افغانستان، سهم‌گیری نیروهای خارجی را در جنگ زمینی رد می‌کنند.

جنرال دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در نشست مشترک خبری با سخنگوی وزارت داخله گفت که نیروهای امنیتی افغان خود رهبری جنگ زمینی را به عهده دارند؛ اما در بخش عملیات‌ هوایی و شبانه برخی مواقع نیازمند مشورۀ نیروهای خارجی استند.

سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان نیز تایید می کند که سربازان افغان هنوز هم از رهگذر امکانات به کمک نیروهای خارجی نیاز دارند؛ اما به گفتۀ وی تأمین امنیت کشور به دوش نظامیان افغان است.

بر اساس گزارش‌ها، در حال حاضر نگرانی‌هایی از سقوط دوبارۀ کندز وجود دارد و طالبان در دندغوری و دند شهاب‌الدین ولایت بغلان برای از سرگیری جنگ تجدید قوا می‌کنند؛ اما سخنگوی وزارت داخله گفت که تهدیدها در ولایت‌های ننگرهار و کندز کاهش یافته است؛ اما در ولایت هلمند هنوز هم تهدیدات در سطح بلند است.

به گفتۀ صدیقی در نتیجۀ عملیات شفق شماری از قوماندانان مهم طالبان، والیان و معاونین نام‌نهاد این گروه در شماری از ولایات بازداشت و برخی سران نظامی مخالفین مسلح نیز کشته شده اند.

در حال حاضر نیروهای امنیتی افغان در ۱۵ ولایت این کشور، ۱۹ عملیات پلان‌شده را به پیش می‌برند و حالت تهاجمی را دارند؛ اما سخنگویان وزارت‌های دفاع و داخلۀ افغانستان بدون ارائه ارقام یا فیصدی، از کاهش تلفات نظامیان افغان خبر دادند.

هرچند چهارده روز پیش رئیس جمهور افغانستان دستور سرکوب مخالفین مسلح را داده است؛ اما هنوز نظامیان افغان در میدان جنگ پیشرفت قابل توجه و چشمگیر نداشته اند و گروه‌های مخالف مسلح دولت کماکان به جنگ‌های چریکی شان علیه نیروهای امنیتی افغان ادامه می‌دهند.

XS
SM
MD
LG