لینک های دسترسی

Breaking News

استقبال کابل از تلاش‌ آلمان برای کشاندن طالبان به میز مذاکره


وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید که آلمان تلاش‌های اش را برای کشاندن طالبان به میزگفتگوهای صلح افزاش داده و به تازگی نماینده ویژه این کشور برای افغانستان پاکستان با ملابرادر دیدار کرده است.

مارکوز پوتزل، نمایندۀ ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان، هفته گذشته با رئیس جمهور غنی در کابل دیدار کرد. آقای پوتزل در این دیدار تعهد کرد که کشورش آماده هر گونۀ همکاری در روند گفتگوهای صلح افغانستان است.

صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان، روز دوشنبه (۳۰ ثور) در یک نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفت که افزون بر آلمان، هند نیز علاقمند سهمگیری به هدف فراهم سازی مذاکرات مستقیم میان دولت و نمایندگان طالبان است.

بر اساس گزارش ها، آقای پوتزل اخیراً با ملا بردار، یکی از رهبران گروه طالبان ملاقات کرده و به گفتۀ سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان "دیدار نمایندۀ آلمان با ملا برادر برای زمینه سازی گفتگوهای مستقیم میان دولت و طالبان بوده است. ما از تلاش های آقای پوتزل استقبال می‌کنیم و امیدوار ایم که بزودی زمینه گفتگوهای مستقیم فراهم شود."

آقای احمدی افزود که نمایندۀ ویژه آلمان پیش از دیدار با ملابرادر در قطر، این موضوع را با رئیس جمهور غنی و صلاح الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان، در جریان گذاشته بود و قرار است این مقام آلمانی جزئیات دیدارش را با حکومت افغانستان شریک کند.

این تلاش‌های مقام‌های آلمانی در حالی مطرح می شود که پیش از این وزیر خارجۀ آلمان گفته بود که برای پایان جنگ و خشونت‌ها در افغانستان کشورش آماده است تا نشست "بن‌سوم" را میزبانی کند.

با وجود تلاش های ایالات متحده، آلمان و سایر کشور های متحد امریکا، رهبران گروه طالبان بار ها گفته اند که آنان حاضر نیستند با حکومت افغانستان مذاکره کنند، زیرا از دید آنان حکومت کابل "مشروعیت" ندارد.

XS
SM
MD
LG