لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالرحیم وردک وزارت دفاع را کاملاً ترک گفت


رحیم وردک، بسم الله محمدی، وزرای پیشین دفاع و داخلۀ افغانستان با لیون پنیتا وزیر دفاع ایالات متحده (عکس آیساف)
عبدالرحیم وردک دلیل کنار رفتن اش از سمت سرپرست وزارت دفاع ملی را، احترام به دموکراسی و وکلای ولسی جرگه خواند. آقای وردک که یکی از افراد معتمد و نزدیک به رئیس جمهور کرزی است، در مورد اینکه آیا در حکومت سمت دیگری را اختیار خواهد کرد توضیحاتی نداد.
او گفت:
" منجیث یک شهروند معتقد به دیمکرسی، به تصمیم شان ارج و احترام میگذارم، دلایل استیضاح پارلمان، میکانیزم پروسه و نگاه های حقوقی آن را بدون هیچ تبصره یی به قضاوت تاریخ و مردم افغانستان می سپارم، و بر بنیاد پارلمان کشور منحیث عالی ترین نهاد قانونگذار به کسب اجازت از مقام ریاست جمهوری وظیفه خود را منحیث وزیر دفاع خاتمه یافته اعلام میکنم"

عبدالرحیم وردک برای حدود ۸ سال وزیر دفاع بود. او با بر شمردن برخی از کاستی های در اردوی ملی گفت که این نیروها از نگاه کیفیت در تاریخ کشور بی نظیر بوده است.

عبدالرحیم وردک یکجا با بسم الله محمدی وزیر داخله به روز شنبه از سوی ولسی جرگه افغانستان استیضاح شدند که در اخیر این اجلاس در نتیجه رای گیری وکلا از وظیفه برطرف شدند.
جنرال وردک در حالی پس از فیصله پارلمان استعفا داده است که بسم الله محمدی به عنوان سرپرست وزارت داخله به کارش ادامه داده و امروز بخاطر ارزیای وضع امنیتی و افزایش نا امنی ها در هرات به آن ولایت سفر نموده است.
هنوز مشخص نیست که آیا سرپرست وزارت داخله، آقای محمدی، هم از سمت اش کنار خواهد رفت یا بحیث سرپرست ادامه وظیفه خواهد کرد.
این در حالیست که وکلای ولسی جرگه و آگاهان حقوقی میگویند، موقف وزرای سرپرست جایگاه قانونی ندارد و تعیین وزرای سرپرست توسط رئیس جمهور امر غیرقانونی است.


گذشته
قانون گذاران افغان می گویند که تصمیم رئیس جمهور افغانستان به خاطر گماشتن دو وزیر سلب صلاحیت شده به حیث سرپرست غیر قانون می باشد.

اعضای شورای ملی افغانستان تصمیم رئیس جمهور حامد کرزی را به خاطر تعیین بسم الله محمدی و رحیم وردک، به حیث سرپرست های وزارت خانه های داخله و دفاع تا معرفی نامزدان جدید مورد انتقاد قرار داده اند.

شینکی کروخیل، نمایندۀ ولسی جرگه می گوید که رئیس جمهوری می خواست به تصمیم شورای ملی احترام کند، می توانست تا معین وزارت خانه های دفاع و داخله را به حیث سرپرست تعیین می کرد. او هشدار می دهد که نگهداشت دو وزیر سلب صلاحیت شده به نفع افغانستان تمام نمی شود.

ادریس رحمانی، کارشناس افغان می گوید که شورای ملی افغانستان این تصمیم را با در نظرداشت زد و بند های سیاسی گرفته است زیرا فرارسیدن انتخابات سال 2014 و مبارزات برای آن در حلقات سیاسی کابل از قبل شدت گرفته است. او می گوید که حاکمیت قانون در افغانستان موضوع جدیدی است و به همین دلیل رهبر افغانستان در تصمیم خود به خاطر گماشتن دو وزیر سلب صلاحیت شده به حیث سرپرست مصلحت سیاسی کرده است.

خلیل رومان، کارشناس سیاسی می گوید پیش از تصویب قانون سلب صلاحیت وزرای کابینه، صلاحیت وزیر های که از طرف شورای ملی رأی عدم اعتماد دریافت می کردند، در حدود 50 در صد کاهش می یافت، اما اکنون مادۀ دوم این قانون به صراحت حکم می کند که وزیر رد صلاحیت شده حتا یک روز هم نمی تواند در وزارتی سرپرستی کند که تصدی آن را داشت.

دلیل سلب صلاحیت شدن بسم الله محمدی و محمد رحیم وردک، به حیث وزرای داخله و دفاع بی کفایتی و عدم توانایی آن ها به راکت پرانی ها از طرف پاکستان به قلمرو افغانستان و قتل های زنجیری شخصیت های متنفذ در افغانستان عنوان شده است. خلیل رومان می گوید زمانی که دو وزیر اختیار عام و تام داشتند قناعت خاطر ولسی جرگه را فراهم نکردند، پوره کردن توقعات آنها اکنون نا ممکن می باشد.

گل پاچا مجیدی، نمایندۀ ولسی جرگه تصمیم رئیس جمهور کرزی را مورد انتقاد شدید قرار می دهد و می گوید که رئیس جمهور قانون شکنی کرده است و تصمیم شورای ملی را نادیده گرفته است زیرا او باید نامزدان جدید را معرفی می کرد.

اما سید حسین عالمی بلخی، عضو دیگر ولسی جرگۀ افغانستان می گوید که امکان این هم می رود که رئیس جمهور کرزی متوجۀ مادۀ دوم قانون سلب صلاحیت وزرا نشده باشد و این تصمیم را اتخاذ کرده است.

قانون گذاران افغان نگران اند که این گونه عملکرد از جانب رئیس جمهور افغانستان تلاشی برای نگهداشت اعضای کابینۀ خود بدون توانایی و قابلیت کاری وزار توسط رهبر افغانستان است.
XS
SM
MD
LG