لینک های دسترسی

Breaking News

سلب صلاحیت وزرای دفاع و داخله افغانستان


عبدالرحیم وردک وزیر دفاع و بسم الله محمدی وزیر داخله افغانستان
عبدالرحیم وردک وزیر دفاع و بسم الله محمدی وزیر داخله افغانستان

اعضای ولسی جرگه افغانستان می گویند که وزرای دفاع و داخله در پیوند با حملات توپخانه یی از خاک پاکستان و نا آرامی های روز افزون استیضاح شدند.

اعضای ولسی جرگه افغانستان روز شنبه به وزرای دفاع وداخله آن کشور رای عدم اعتماد دادند. شورای ملی افغانستان به دلیل نگرانی در مواردی به شمول حملات فرامرزی که پاکستان به انجام آن مقصر دانسته شده است، این دو وزیر کابینه را استیضاح کرد.

عبدالروف ابراهیمی، رییس ولسی جرگه افغانستان گفت که وزیر داخله افغانستان با دریافت ۹۰ رای تایید و ۱۲۶ رای رد، نصاب پنجاه فیصد به علاوۀ یک را پوره نکرده و از سمت وزارت عزل شد.
عبدالرحیم ورک وزیر دفاع افغانستان نیز با گرفتن ۷۲ رای تایید و ۱۴۶ رای رد، سلب صلاحیت شد.

آقای ابراهیمی از حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان خواست تا هر چه زودتر افرادی را که واجد شرایط برای ایفای این وظیفه باشد برای کسب رای اعتماد به ولسی جرگه معرفی کند.

وکلای ولسی جرگه می گویند که وزرای دفاع و داخله در پیوند با حملات توپخانه یی از خاک پاکستان به مناطق مرزی ولایت های کنر و نورستان، قتل های زنجیره یی چهره های برجسته افغان و نیز گسترش نا امنی ها در مناطق مختلف افغانستان استیضاح شده بودند.

شکریه بارکزی نماینده مردم کابل در ولسی جرگه از وجود برخی مشکلات دیگر در وزارت دفاع نیز خبر داد. او با اشاره به نبود شفافیت در کارکرد های آن وزارت به ویژه در امضای قرارداد ها، مقرری ها، سوء استفاده از موقف رسمی و غصب زمین و جایداد ها توسط اعضای خانواده و بستگان وزیر نام برده افزود که وزارت دفاع ملی به یک دستگاه مافیایی و بدبختانه در بسا موارد به یک سازمان استخباراتی کشور بیگانه مبدل شده است.

بسم الله محمدی در پاسخ به سوالات وکلا در رابطه به حملات راکتی به ولایت کنر گفت که شواهدی وجود دارد که پرتاب سلاح های سنگین از جانب پاکستان بر مناطق مرزی افغانستان صورت گرفته است.

بیش از یک سال می شود که با وجود انتقاد و درخواست مکرر دولت افغانستان حملات راکتی و توپخانه یی از خاک پاکستان بر مناطق سرحدی افغانستان ادامه دارد. به اساس گزارش ها تنها شب گذشته ۶۰ راکت از سوی پاکستان بر ولسوالی دانگام ولایت کنر پرتاب شده است.

بر اساس معلومات مقامات امنیتی افغان حملات توپخانه یی از جانب پاکستان بر مناطق مرزی افغانستان بر علاوۀ تلفات تلفات جانی و خسارات مالی هنگفت، صدها خانواده را مجبور به ترک خانه های شان کرده است.
XS
SM
MD
LG