لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: این‌بار تلاش‌های صلح کابل‌محور نه؛ بل افغانستان شمول است


شورای عالی مصالحۀ افغانستان می‌گوید که روند گفتگوهای صلح این‌بار در کابل خلاصه نمی‌شود؛ بلکه از سراسر این کشور نمایندگان در گفتگوها حضور خواهند داشت.

عبدالله عبدالله، رییس این شورا پس از چاشت سه شنبه ۲۳ جون (سوم سرطان) در کنفرانس ویدیویی انستیتوت صلح اروپا گفت که اکنون فرصتی مناسب برای دستیابی به صلح پایدار در افغانستان فراهم شده است.

آقای عبدالله گفته است که افغان‌ها در داخل با امضای توافقنامۀ سیاسی در حمایت از صلح به اجماع دست یافته اند و کشورهای منطقه و جهان نیز از تلاش‌های صلح حمایت می‌کنند.

همچنان در این نشست نمایندگان ویژۀ بریتانیا، آلمان، ناوری، هالند و فنلند برای افغانستان و رییس انستیتوت صلح اروپا حضور داشتند و گفته اند که این کشورها از گفتگوهای صلح به رهبری شورای مصالحه همه‌جانبه حمایت می‌کنند.

شورای عالی مصالحه در اعلامیه‌ای به نقل آقای عبدالله نوشته است: "تلاش‌های صلح این‌بار کابل‌محور نیست بلکه از کلیت افغانستان نمایندگی می‌کند. هیات مذاکره کننده افغانستان که از تمام جریان‌ها و گروه‌های سیاسی – اجتماعی کشور نمایندگی می‌کند، آماده است تا مذاکرات را با طرف طالبان آغاز کند".

همچنان آقای عبدالله از افزایش خشونت‌های اخیر طالبان یادآوری کرده و از آن گروه خواسته است که در زمینۀ کاهش خشونت – به عنوان یک اصل مهم موفقیت تلاش‌های صلح – اقدام کند.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحه افغانستان نیز روز سه شنبه ۲۳ جون (سوم جوزا)، تاکید کرد که حکومت افغانستان و طالبان باید گام‌های ضروری را برای رسیدن به مذاکرات بین‌الافغانی بردارند.

اما ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که طالبان با افزایش خشونت‌ها سبب سلب اعتماد مردم به روند گفتگوهای صلح می‌شوند و حملات اخیر آن گروه بیانگر تعهد ضعیف شان در قبال مذاکرات صلح است.

XS
SM
MD
LG