لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان، امریکا و روسیه دربارۀ مذاکرات مستقیم صلح صحبت می‌کنند‌


وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید که قرار است نشست سه جانبه در پیوند به صلح این کشور تا پایان امروز دوشنبه ۱۵ جون (۲۶ جوزا) برگزار شود.

به گفته این وزارت در این نشست که قرار است از طریق کنفرانس ویدیویی برگزار شود، زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان، ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژه روسیه برای افغانستان و پاکستان و حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجۀ این کشور اشتراک کنند.

گران هیواد، سخنگوی این وزارت با فرستادن پیامی به خبرنگارن گفت که کاهش خشونت، آزادی زندانیان، مذاکرات بین‌الافغانی، آتش‌بس دایمی و اجماع منطقه‌ای و جهانی برای صلح افغانستان از مواردی اند که در این نشست سه جانبه روی آن بحث خواهد شد.

بی‌طرفی کشور میزبان از مذاکرات صلح

همزمان با این، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری در گفتگو با نمایندۀ ملکی ناتو برای افغانستان گفته است که کشور میزبان از مذاکرات بین‌الافغانی باید در این گفتگوها بی‌طرف باشد.

تا اکنون زمان و مکان کشور میزبان مشخص نشده است، اما برخی رسانه‌ها گزارش داده اند که قرار است این نشست در قطر برگزار شود.

آقای دانش افزوده است: "دولت افغانستان از میزبانی همه کشورهای دوست خود برای گفتگوهای صلح استقبال می‌کند ولی تاکید دارد که کشور میزبان مذاکرات صلح باید با رعایت بی‌طرفی مطلق، از ظرفیت و تجربیات و تسهیلات لازم، برخوردار باشد."

او همچنان از آمادگی حکومت افغانستان برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی اطمینان داده و از طالبان خواسته است که "باید به تعهدات شان در مورد قطع رابطه شان با گروه‌های تروریستی، آتش‌بس یا کاهش خشونت‌ در این کشور عمل کنند."

در اعلامیۀ معاونت دوم ریاست جمهوری به نقل از آقای استیفانو پونتیکورو، نماینده ملکی ناتو در افغانستان آمده است که ناتو و کشورهای عضو این پیمان برای تکمیل موفقانه پروسه صلح در این کشور متعهد اند.

XS
SM
MD
LG