لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان افغان در مورد حضور طالبان پاکستانی در افغانستان تحقیق می‌کنند 


پس از شکایت اسلام‌آباد مبنی بر این که تحریک طالبان پاکستان از خاک افغانستان برای راه اندازی حملات فرامرزی استفاده می‌کند، ملاهبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان افغان دستور تحقیقات در این زمینه را صادر کرد.

منابع معتبر در اسلام‌آباد که به دلیل حساسیت موضوع نخواستند در گزارش از آن نام گرفته شود به صدای امریکا گفته‌اند که رهبر گروه طالبان به تازگی یک کمیسیون سه عضوی را گماشته تا در مورد شکایت اسلام‌‌آباد تحقیق شود.

منابع گفته اند که گروه طالبان افغان به رهبران تحریک طالبان پاکستان هشدار داده اند تا مشکل خویش را با اسلام‌آباد حل کرده و در ازای عفو احتمالی از سوی حکومت پاکستان، با خانواده‌های خویش به کشور شان برگردند.

اما منابع به صدای امریکا گفتند که اسلام‌آباد ممکن خواست‌های تحریک طالبان را نپذیرد و هرگونه عفو در تطابق به قانون اساسی این کشور پیشنهاد خواهد شد؛ قانونی که از تندروان می‌خواهد سلاح شان را تسلیم کنند. با آنهم،‌ مقامات پاکستانی و افغان به گونهٔ علنی در این مورد تبصره نکرده اند.

حکومت به رهبری محمد اشرف غنی، پاکستان را به تمویل و تجهیز گروه طالبان افغان متهم کرده و گفته بود که اسلام‌آباد به آنان و سایر گروه‌های دهشت افگن پناهگاه امن فراهم کرده است. اما اسلام‌آباد همواره این اتهامات را رد کرده است.

زاهد حفیظ چوهدری، سخنگوی وزارت خارجهٔ پاکستان دو روز پیش گفت که در مورد نگرانی‌های مرتبط به تحریک طالبان پاکستان با کابل صحبت خواهند کرد.

ایالات متحده و ملل متحد نیز تحریک طالبان پاکستان را منحیث یک سازمان دهشت افگن جهانی شناسایی کرده اند.

سهیل شاهین، یکی از سخنگویان طالبان به صدای امریکا گفت: "این نگرانی بجا است و پالیسی ما در این خصوص واضح است که ما به هیچ کسی اجازه نمی‌دهیم که از خاک افغانستان علیه همسایه‌های ما استفاده کند، به شمول پاکستان. پس آنان نباید نگران باشند."

سهیل شاهین در این مورد معلومات بیشتر ارایه نکرد.

پاکستان تحریک طالبان را به کشتن ده‌ها هزار نفر در پاکستان متهم کرده است.

این در حالی است که در اوایل ماه جاری، شماری از احزاب سیاسی ایالت خیبر پشتونخوا پاکستان با برگزاری "جرگه قومی" در شهر چارسده گفتند که روزانه هزاران تندرو از خاک پاکستان وارد افغانستان می‌شوند.

ایمل ولی خان، رهبر ایالتی حزب عوامی نشنل گفت: "در این روزها اجساد تروریست‌ها به پاکستان آورده می‌شوند و زیر پرچم ملی پاکستان برای آنان سلامی زده شده و با احترام به خاک سپرده می شوند… چرا ما چشمان خود را می‌بندیم؟ مراکز آموزشی طالبان درکجا استند؟ "

مقامات پیشین افغان همواره تاکید داشتند که رهبران گروه طالبان افغان در پاکستان مستقر اند و حتا زخمی‌های این گروه نیز در شفاخانه‌های پاکستان مداوا می‌شوند.

چندی پیش، ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان و رییس دفتر سیاسی آن گروه در قطر نیز هنگام سفر به پاکستان و دیدار با مقام‌های پاکستانی از یک شفاخانه در شهر کراچی دیدن کرد که در آن مجروحین طالبان مداوا می‌شوند.

XS
SM
MD
LG