لینک های دسترسی

Breaking News

پوهنتون‌های عمده در افغانستان با حضور اندک زنان و دختران باز شد


پوهنتون‌های عمده در افغانستان امروز ۲۶ فبروری (هفتم حوت) پس از شش ماه وقفه دوباره به روی محصلین باز شد، اما شماری اندکی از زنان و دختران در صنوف درسی حضور یافتند.

بر اساس گزارش فرانس‌پرس، دختران و پسران بر خلاف گذشته، اکنون جدا از هم در صنوف درسی به آموزش ادامه می‌دهند.

شماری از پوهنتون‌ها در ولایات جنوبی ماه گذشته روند تدریس را آغاز کرده بودند، اما پوهنتون کابل که یکی از بزرگترین تاسیسات تحصیلی در افغانستان است، امروز به روی محصلین باز شد.

افراد طالبان به خبرنگاران اجازه ندادند وارد محوطهٔ پوهنتون شوند، اما برخی از محصلان در بیرون از پوهنتون کابل به فرانس‌پرس اظهارات مختلط داشتند.

بصیره، یکی از محصلین پوهنتون کابل گفت: "خوشحالم از این که پوهنتون دوباره آغاز شد... می‌خواهیم به دروس خویش ادامه دهیم."

اما او گفت که برخی از مشکلات وجود دارد،‌ "مثلاً طالبان محصلین را به خاطر آوردن تلیفون‌های شان به صنوف درسی سرزنش می‌کنند".

بصیره افزود که طالبان با آنان "زشست" برخورد می‌کنند.

در روز نخست بازگشایی پوهنتون کابل، شماری اندکی از محصلین در صنوف درسی حضور یافتند، اما شمار دختران در مقایسه با گذشته نهایت کم بود.

مریم، محصل دیگر پوهنتون کابل گفت که فقط هفت دختر دیگر در صنف آنان حضور داشتند در حالی که شمار آنان در گذشته به مراتب بیشتر بود.

پوهنتون پنجشیر

با آنکه در سایر پوهنتون‌های افغانستان حضور محصلین کم‌رنگ بود، اما در پوهنتون پنجشیر هیچ محصلی حاضر نشد.

گمان می‌رود که با بیرون شدن شماری از استادان از این ولایت که هنوز هم درگیری در آن جریان دارد، این پوهنتون با کمبود استادان مواجه شده است.

نورالرحمان افضلی،‌ استاد پوهنتون گفت که نمی‌داند محصلین و استادان فردا به دروس حاضر خواهند شد یا نه.

پنجشیر یکی از آخرین ولایت‌های در افغانستان بود که به دست طالبان سقوط کرد، اما جبههٔ مقاومت هنوز هم در بخش‌های آن با طالبان درگیر است.

جابر جبران، یکی از مسوولین پوهنتون پنجشیر گفت که در جریان این درگیری‌ها چندین صنف درسی تخریب شد و تا هنوز ترمیم نشده است.

در پوهنتون هرات نیز محصلین از کمبود استادان شکایت کردند.

پریسا ناروان، یکی از محصلین این پوهنتون گفت که شماری از استادان آنان از افغانستان بیرون شده اند، اما محصلین از بازگشایی پوهنتون‌ها خرسند اند.

طالبان از محصلین زن خواسته اند تا چپن سیاه به تن کرده و حجاب بپوشند، اما بر پوشیدن برقع یا چادری که در رژیم پیشین آنان حتمی بود، تاکید نکرده اند.

با وجود آنهم، وزارت امر به معروف و نهی از منکر این گروه با نشر پوستر‌ها در شهر کابل از زنان خواسته اند تا چادری یا برقع بپوشند.

با آنهم محصلین متعددی با لباس‌های که در گذشته به تن می‌کردند امروز در پوهنتون حضور یافته بودند، اما موهایشان را با چادر پوشانیده بودند.

شماری از محصلین از فضای متفاوت در محوطهٔ پوهنتون‌ها صحبت کردند و گفتند که کفتریا مسدود است و محصلین زن اجازه ندارند در صحن پوهنتون گشت و گذار کنند.

XS
SM
MD
LG