لینک های دسترسی

Breaking News

دانش: هیچ طرحی نباید سبب فروپاشی نظام و لغو قانون اساسی شود


معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که حکومت این کشور برای تامین صلح از هرگونه طرح منطقی و معقول استقبال می‌کند، اما به گفتۀ وی هیچ طرحی نباید در غیاب دولت افغانستان و بدون درنظرداشت منافع ملی این کشور مطرح شود.

محمد سرور دانش، روز پنجشنبه چهارم مارچ (۱۴ حوت) در ۲۶مین سالیاد عبدالعلی مزاری گفت که طرح دولت موقت یک نوع عقب‌گرد سیاسی و به معنای فروپاشی نظام است.

آقای دانش گفت: "هر نوع طرحی باید با حفظ نظام سیاسی و تداوم قانون اساسی افغانستان مطرح شود و نه به قیمت فروپاشی نظام و یا لغو قانون اساسی این کشور."

اما آقای دانش افزود که "بهترین" میکانیزم برای صلح پایدار در افغانستان، مشارکت عادلانۀ همۀ جوانب در نظام سیاسی این کشور از طریق انتخابات است. او تاکید کرد که تعیین سرنوشت سیاسی شهروندان افغان به جز از انتخابات با هیچ شیوۀ دیگر تضمین نخواهد شد.

آقای دانش گفت: "بدون انتخابات کشور به بحران دیگری فرو خواهد رفت و هیچ کسی یک نظام تحمیلی یا یک نظامی را که مبتنی بر ارادۀ مردم نباشد، نخواهد پذیرفت."

این سخنان در حالی ابراز می‌شود که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان، در سه روز گذشته در مورد بدیل‌ها و گزینه‌های مختلفی برای پیشبرد روند صلح با مقامات افغان بحث کرده است.

همچنان یک مقام ارشد وزارت خارجۀ امریکا گفته است که ایجاد یک حکومت مشارکتی شامل این گزینه‌ها بوده است.

آقای دانش گفت که حکومت افغانستان برای برقراری صلح از هیچ تلاشی دریغ نکرده است، اما به گفتۀ وی جانب طالبان تا این دم از سایر جوانب خواهان "بیعت" با آن گروه استند و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که "این اندیشۀ خود را تغییر داده باشند".

او از طالبان خواست که از این گونه عملکرد "منافی" صلح دست بردارند. طالبان تا اکنون در مورد اظهارات معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان واکنش نشان نداده اند.

XS
SM
MD
LG